Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се променя в столичния транспорт срещу поскъпването

Снимка: БГНЕС

Тарифната политика на столичния обществен транспорт беше остаряла и усложнена и не се възползваше от т.нар. билетна система, от сините валидиращи устройства в превозните средства.

Това обясни пред Радио София независимият общински съветник Борис Бонев във връзка с решение от последното заседание на СОС в четвъртък, 21 юли.

Той подчерта, че целта е била да не се повишават цените на картите за цялата градска мрежа (50 лв./месец, персонализирана), включително и годишните (365 лв.), както и да се въведат привилегии за младите пътници.

"В Студентския град има много автомобили. Искаме младите хора да си създадат навици да пътуват с градския транспорт", допълни Бонев.

В този смисъл той обаче не можа да обоснове премахването на 10-те талона (за 10 пътувания х 1,20 лв.) и картите за една линия, както и за метрото – нещо, което е предпочитано от работещите с вече създадени навици да пътуване без лични автомобили.

С билетите 30+ (за 1,60 лв.) и 60+ (2,20 лв.) хората ще могат да се прекачват многократно в рамките на посочените минути, допълни Борис Бонев (▼). Срокът е за последното прекачване, а не за цялото пътуване. Ученици и студенти също вече ще могат да си купуват годишна карта на цената за 10 месеца. Въвежда се и младежка карта за 250 лв. на година за хората до 26 години.

"Градът трябва да стимулира ползването на транспорта при всички видове пътувания. Улесняваме гражданите да си закупят най-изгодната годишна карта (по 1 лев на ден) на три вноски", каза още Бонев. Той призна, че софийският транспорт е натрупал над 150 млн. загуби само през последната година.

Очевидно това е сред основните причини за поскъпването на пътуването в София, колкото и общинските съветници да не го казват открито.

Възможно е нощният транспорт да се възстанови от есента, най късно от 31 март 2023 г., и тогава за него ще важат годишните карти.

Дори и с новите възможности и цени, столичният обществен транспорт остава най-евтиният начин за придвижване в София, изтъква съветникът, излъчен от "Спаси София".

Промените се въвеждат на два етапа – от началото на септември и от 1 януари 2023 година.

Бонев каза още, че от септември тръгват две нови експресни линии, които през Околовръстния път ще свързват "Младост" и Бизнес парка с големите южни квартали на София:

  • Автобус №109 ще свързва "Лозенец", метростанция "Витоша" и "Кръстова вада" с Бизнес парка и "Младост" 2.

  • Автобус 110 ще свързва бул. "България", "Борово" и "Бъкстон" с Бизнес парка и "Младост" 1.

Двете линии ще бъдат експресни - няма да влизат в локалното платно на Околовръстното шосе и така ще избягват тапите на кръстовищата. Те ще свързват транспортните възли и метростанции с големи бизнес зони с хиляди работни места и гъсто населени квартали.

Чуйте разговора на Елена Пъневска с Борис Бонев в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летище "Васил Левски" очаква рекорд с 8,5 милиона пътници

Софийското летище "Васил Левски" очаква рекордна година по брой обслужени пътници тази година. За първите пет месеца на 2025-а увеличението е със 7,5 процента. В сравнение с предпандемичната 2019 година трафикът е с ръст 20 на сто. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Диков , гл. директор маркетинг и бизнес развитие в летището...

публикувано на 29.05.25 в 09:29
Николай Найденов

Николай Найденов: Над 3 млн. пътувания отчете метрото по време на стачката

Повече от 3 милиона пътници са ползвали метрото по време на стачката в наземния градски транспорт. Видяхме, че това е екологична и удобна алтернатива за придвижване в София. Това отбеляза пред БНР-Радио София Николай Найденов, изпълнителен директор на "Метрополитен" . Той съобщи, че е приключила процедурата по избор на изпълнител за..

публикувано на 29.05.25 в 08:56

До 18° в София, но се усеща хладно и заради облачността

Днес още преди обяд ще започне да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места в Западна и Централна България, а по-късно и в източните райони, ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. През нощта срещу петък явленията ще продължат. Ще има условия за локални интензивни извалявания. Ще остане сравнително хладно за края на май с..

публикувано на 29.05.25 в 07:15

"Форум", 28.05.25: Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт

Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..

публикувано на 28.05.25 в 18:54
Снимката е илюстративна

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета от с. Драгушиново

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..

публикувано на 28.05.25 в 17:35
Темз Арабаджиева

"Моите приятели" на Фредерик Бакман излиза на български език дни след световната си премиера

Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..

публикувано на 28.05.25 в 17:03

Ученически перкусионен ансамбъл "Ритъм“ с концерт в Първо студио на БНР

За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на училището, появявали..

публикувано на 28.05.25 в 16:25