Кой не харесва сочни и сладки круши, особено през есента? Освен че са вкусни, крушите са много полезни за нашето здраве. Този плод е пълен с минерали като калий, мед, фосфор, калций, магнезий, желязо и много микроелементи. Крушите са богати също на витамини, К, А и С, както и повечето витамини в група В и Д.
Ето още някои ползи за тялото ни, ако често похапваме този вкусен плод, според списание "Eathwell".
Подобряват храносмилането
Тъй като са богати на фибри, което подобрява работата на храносмилателната система и намалява възможността за запек и диария. Също така, крушата е без свободни радикали и по този начин превантивно намалява вероятността от различни заболявания.
Пазят сърцето
Крушите са добър източник на калий, което означава, че имат положителен ефект върху сърцето. Калият помага за понижаване на кръвното налягане, което улеснява цялата сърдечно-съдова система и предотвратява образуването на кръвни съсиреци и риска от сърдечен удар.
Повишават имунитета
Поради високото съдържание на витамин С, консумацията на круши също ще помогне за укрепване на имунната система.
Витамин С стимулира образуването и активността на белите кръвни телца. В допълнение, крушите лесно ще преодолеят настинките и други проблеми, свързани с отслабената имунна система. Витамин С допринася и за регенерацията на тъканите и клетките, съобщава "Eathwell".
Източник: БГНЕС
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..