Никола Каравасилев, ръководител на българския олимпийски отбор и Баян Гечев, ученик в 11 клас на СМГ "П. Хилендарски", сребърен медалист от миналогодишната олимпиада по астрономия и с бронзов медал от Европейската олимпиада по физика разказаха повече подробности пред Радио София за участието на нашите състезатели.
По думите на Каравасилев, тази година включилите се държави са били 44, като индивидуалните участници са наброявали около 260 от всички континенти. Задачите са били на ниво "университетски материал", като за решаването им учениците е трябвало да притежават много знания.
"За мен най-интересният тур се казва "анализ на данни". Той прилича до най-голяма степен на това, което правят професионалните астрономи, когато отидат на работа. Те получават готови данни от някакви наблюдения, от които трябва да получат някаква информация за изследвания обект, за изследваното явление. Да приложат някакъв метод, който се използва в професионалната астрономия и т.н.", поясни Каравасилев.
Той отбеляза, че всяка държава има национален отбор, който се състои от 5 ученика. Проверяващите най-често са от местния организационен комитет, като ръководителите на всяка държава получават техните първоначални точки. Ако ако ръководителите не са съгласни с точките, дискутират това с местния проверяващ.
По думите на Баян Гечев, подготовката не е била дълга, понеже нашите участници са подготвени, като само е трябвало да влязат в по-добра форма. Каравасилев поясни, че това е първата присъствена олимпиада след пандемията и добави, че онлайн форматът е бил голямо предизвикателство за всички.
"Състезателната част мина доста добре, а през останалата част от олимпиадата, която всъщност е и по-важната, беше забавно да се запознаем с хора от целия свят, някои от които доста странни", коментира Гечев и допълни, че по тези олимпиади руския и китайския отбор са много силни, но тъй като не са присъствали на тазгодишното издание, това доста е улеснило нещата.
Той сподели, че се надява да може догодина да отиде в Япония и каза, че след завършването си смята да продължи образованието си в областта на физиката.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..