Голямата част от българите очаква да се намерят механизми за справяне с инфлацията, както и с енергийната криза. Около половината от сънародниците ни смятат, че ще завършат годината в по-лошо финансово състояние, отколкото са я започнали. Това е притеснителна тенденция.
Прекалено много се прокарва идеята, че това са привнесени процеси и няма какво да направим. Подценява се това, което може да се свърши от българското правителство – което и да е то, от нашите експерти.
Това коментира пред Радио София Михаил Кръстев. Той е един от авторите на доклада на Съвета по икономически и публични политики (УНСС), озаглавен "Устойчиво развитие на икономиката. Мерки за овладяване на инфлацията и енергийната криза".
По думите му, смекчаването на тези процеси минава през трудни решения, които носят електорален негатив.
За инфлацията например, наред с огромното парично предлагане на централните банки "заслуга" имат и рекордните фискални стимули при т.нар. социална политика. Това води до нуждата България да взема нов и нов заем – външен дълг, при все по-неизгодни условия. Стимулирането на потреблението помпа инфлацията, изтъкна Кръстев:
"Трябва да се подпомогнат най-уязвимите групи, но не всички, на калпак".
Михаил Кръстев напомни, че във времена на динамични инфлационни процеси, възрастните хора са сред най-притеснените. Индексирането на пенсиите от последните правителства обаче има и своята цена – бюджетът на НОИ за последните 3 години е нараснал с 50%. В същото време икономиката няма такъв растеж. И нужните средства могат да се набират чрез нов дълг, по-висока събираемост от страна на Приходната агенция или увеличаване на данъчната тежест.
Вдигането на данъците ще има катастрофални последици за българския бизнес и активната част от обществото, които и без това са натоварени.
В момента има редица стечения на обстоятелствата, които обуславят инфлацията, включително войната в Украйна и енергийната криза.
Според експертът в повечето предизборни платформи партиите или нямат антиинфлационни мерки, или заложените им предложения са по-скоро проинфлационни.
Чуйте целия разговор на Антония Каменичка.Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..