Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Алекс и Боян:

Нова музика с пленяващи артисти и вълнуващи истории

Кадър от „Hideous”
Снимка: Youtube

В минутите за нова музика в сряда вечер, Алекс Алипиева и Боян Бочев представиха дебютния албум на Оливър Сим (Oliver Sim), известен и като фронтмен на популярното британско трио The xx.

Албумът "Hideous Bastard" е лична, на моменти дори жестока изповед за срамни и страшни събития в живота на артиста Оливър Сим.

Още в първото парче "Hideous" става известно, че Оливър Сим от 17-годишен е живял с вируса HIV и може би се е възприемал като "грозникът" (разбираме от фразата "I`m ugly", с която започва парчето).

С различни похвати той успява да направи отличен съвременен поп-синт запис.

Именно във водещия сингъл "Hideous" с възхита чуваме емблематичния вокал на шотландската поп икона Джими Съмървил.

В музикално отношение публиката трудно ще бъде изненадана. Въпреки това албумът прави впечатление със своята издържана стилистика.  

За очевидната смелост, която Оливър е събрал за да запише този албум, заслуга със сигурност можем да признаем най-вече на приятеля от детските му години Jamie XX.

В албума прави впечатление и тракът "Run the Credits". Той е разчупен, с леки мажорни нотки и в него се долавя по-оптимистично настроение. Добавяме и усещането за приятна театралност и хубавите вокални мелодии на Оливър.

Минутки и за алтернатив групата Kerala Dust, с която ни запозна Алекс Алипиева. Лондонското трио подготвя активно феновете, а и себе си, за новия си албум "Play It Again, Sam".

Kerala Dust

Фронтменът Еди Кени споделя, че историята в един от траковете - "Pulse VI" разкрива любовта на двама влюбени, пътуващи по магистралата за покрайнините на Берлин.

Силният ефект на видеото се допълва от локацията, на която то е заснето. Мястото е мост с историческа стойност на югоизток от Берлин. 

Чуйте повече от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира стипендиантската програма "Готови за успех" за 2025-2026 учебна година

И през новата учебна 2025-2026 година програмата "Готови за успех" на фондация BCause ще подкрепя отлични ученици и студенти, загубили единия или двамата си родители или израснали в специализирана институция. Програмата е отворена за кандидатстване до 10 октомври 2025 г., а резултатите ще бъдат обявени на 31 октомври 2025 г. Пред..

публикувано на 04.09.25 в 17:44

"Gaudeamus igitur" ще запеят скоро студентите в страната, а какво ги очаква?

На прага на новата академична година обръщаме поглед към университетите. Някои от тях стартират своята обучителна програма в средата на септември, други пък в началото на октомври. " Дни преди началото ние се върнахме от нашето най-голямо събитие за студенти и докторанти на територията на България. 650 човека бяхме събрали в Китен, където имахме..

публикувано на 04.09.25 в 17:12

При какви условия е приложим моделът за 4-часова работна седмица у нас?

Министерството на труда в Гърция представи за обществено обсъждане законопроект, който предвижда 10-часов работен ден четири дни в седмицата.  Експериментален модел на 4-дневна работна седмица наскоро бе въведен в Полша. Целта е по-голяма гъвкавост и по-добър баланс между работа и личен живот. Може ли мярката да се въведе и у нас, има ли..

публикувано на 04.09.25 в 16:43

Провеждат извънреден инструктаж на ватманите след тежкия инцидент с трамвай по линия 22

За последните две години пътно-транспортните произшествия с превозни средства на Столичния електротранспорт са между 400 и 500 годишно. Около 90 от тях обаче са по вина на водача, съобщи изп.-директор на транспортното дружество Евгени Ганчев по време на извънредното заседание на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет...

публикувано на 04.09.25 в 15:03

Столичното метро с удължено работно време заради мача България - Испания

Метрото в столицата ще работи до по-късно тази вечер. Причината е футболната среща в София, която е от квалификации за Мондиала през 2026 г. между националните отбори по футбол на България и Испания.  Последната мотриса на метрото ще пътува 30 минути след полунощ.  Мачът ще се играе на Националния стадион и започва в 21:45 часа. 

публикувано на 04.09.25 в 14:12

Започна 36-ото издание на Дните на японската култура у нас

За 36-и пореден път, българската публика ще има възможност да се потопи в богатството на японските традиции и съвременно изкуство. Събитията ще се проведат от 1 септември до 30 ноември в 7 български градаре. Сред тях за първи път е включен град Враца, с общо 23 прояви, в рамките на тазгодишното издание на Дните на японската култура . Повече..

публикувано на 04.09.25 в 14:05

За доброто развитие на бранша е нужно всеки извършващ ремонт да има фирма

Националната агенция за приходите наблюдава хиляди майстори, извършващи домашни ремонти, дали отчитат коректно приходите си. Според НАП, майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на..

публикувано на 04.09.25 в 12:18