"Преди 12 години започнахме този фестивал с идеята, че той ще бъде винаги с каузи. Ние започнахме с кауза за подкрепа на хората изпаднали в будна кома и така успяхме да променим нагласите, че вече дори има клинична пътека от Министерство на здравеопазването, която е за лечение на тези хора. Сега вече кампанията ни е да можем да събудим в семействата и главно в жените идеята за това, да бъде проверено тяхното състояние и яйчниковия им резерв", отбеляза Атанасова.
"При жените над 25-30 годишна възраст яйчниковият резерв започва да намалява. Все по-често се случва да се чува за набиране на средства за това, да може да се направи инвитро процедура един, два, три пъти в дадено семейство. Ние подпомагаме точно такива хора, които да могат да разберат, че трябва да си проверяват яйчниковия резерв навреме и да могат да направят различни процедури, за да могат да запазят такива яйцеклетки, и за да могат да имат поколение след тях", допълни тя.
По думите й, този ХII-ти фестивал вече е желана дестинация за много млади и утвърдени наши певци, които представят новите си песни, и които могат да бъдат класирани в подкрепа на тази кауза.
"Аз съм доволна от това, което се получи, защото всички тези хора казаха: искаме да съществува този фестивал и да правим тези хубави неща", отбеляза Атанасова и допълни:
"Заедно с неправителствени организации ние разпечатахме различни материали, които да могат да разяснят на хората какво трябва да се направи стъпка по стъпка. Консултират ги за да могат да направят преглед, дали тук в България, или в Турция, където също е доста напреднала тази сфера. Ограмотяваме ги за това, наистина да знаят, че в борбата си не са сами, че могат да направят това за себе си, защото да дадеш живот на едно дете е нещо прекрасно".
Столичната община има програма, която е от тази година, по която се отпускат средства за инвитро процедури с донорска яйцеклетка. Всеки, който желае да дари пари може да се обърне към Столична община и неправителствените организации.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..