Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бягай с усмивка“, за да подкрепиш децата с лицеви аномалии

Между 50 и 100 деца в България всяка година се раждат с т. нар. "заешка устичка“

На 1 октомври 2022 г., от 10.00 часа, във Врачанския балкан ще се проведе благотворителната инициатива – „Бягай с усмивка“. Организаторите споделят, че това е състезание, в което има един единствен победител и това са децата с вродени цепнатини на устните. 

Цялата събрана сума от кампанията ще бъде дарена директно на неправителствената организация Асоциация Лицеви аномалии (АЛА), за да бъдат подпомогнати терапиите на възможно най-голям брой деца.

1 на 700 деца се ражда с вродена лицева аномалия, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Методи Симеонов, който е родител на близнаци. Едното от децата е родено с такава аномалия.

„В България всяка година, между 50 и 100 дечица се раждат с вродена лицева аномалия. Те биват различни по сложност, но това което е известно в обществото е „заешка устичка“. Разбрахме, че в България лечението на тези деца се организира от АЛА. Лечението, според държавата, се състои единствено в това да се затвори устичката и евентуално небцето, което са две хирургически операции. Естествено обаче, медицинската грижа за децата е много по-голяма, отколкото е предвидено от държавата“, каза Симеонов, който е и един от организаторите на „Бягай с усмивка“.

В лечението на „заешка устичка“ се включват УНГ специалисти и ортодонти. Процедурите са скъпи, но не са поети от държавата, уточни той.

„Работи се и с логопеди, и психолози, за да могат децата да придобият равни шансове. Нашата мисия е да направим, така че от една страна хората знаят повече за това състояние, но и да мотивираме държавата и цялото общество да помагаме, и да лекуваме тези дечица“, добави Методи Симеонов.

Той посъветва родителите да не се страхуват, когато разберат, че детето им ще се роди с вродена лицева аномалия и че има хора, които могат и ще им помогнат.

Това е и целта на инициативата „Бягай с усмивка“, която се организира за втора поредна година, каза Даниел Иванов, който също е част от организаторите.

„Амбициозно е – Врачански балкан. Нямаме конкретно контролно време, за което трасето трябва да се измине. Стартът е от центъра на Враца. Ще стоим на площада, докато и последният участник завърши. Идеята не е да дойдат най-голям брой хора, а да информираме възможно най-много хора. Може да дойдат хора на площада без изобщо да стартират, просто да подкрепят инициативата и да създадем тази информираност, която е нужна в обществото, за да може по-малко случаи като аборти и изоставени деца да се случват и всяко едно дете да има шанс“, каза Даниел Иванов.

Проф. Юрий Анастасов е лицево-челюстен хирург, който изцяло подкрепя родителите на деца с вродени лицеви аномалии. Той е и сред създателите на Асоциация Лицеви аномалии.

„Понякога е отчайващо да видим, че след като сме чували преди 25 години, че на някои родители са им казвали да си оставят детето или е по-хубаво да не го хранят, защото е толкова страшно на външен вид, това се чува и до преди няколко години в страната ни. Радостното е, че сега имаме група интелигентни родители, които знаят, че тяхната роля променя съдбата на детето. Маратонът също е един пример“, каза проф. Юрий Анастасов.

По думите му, необходимо е родителите да знаят задълженията си, за да могат да компенсират това, което държавата не прави. Той добави, че при правилни грижи, с дълго проследяване, контрол на растежа и развитието е напълно възможно, вродената лицева аномалия да бъде овладяна напълно.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25

Локацията ни е свободна, сцената ни е открита

Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".

публикувано на 19.04.25 в 10:07
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16
Корицата е с илюстрация от българската статия

Български учени правят крачка в разгадаването защо клетките се делят неправилно

Изцяло български изследователски екип от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към БАН публикува на 14 април 2025 г. статия в списание Nature Cell Biology . Автори на изследването са Румен Стаматов, Соня Узунова, Йоана Кичева, Мария Карабоева и Тавиан Благоев, под ръководството на доц. Стойно Стойнов . Екипът преодолява..

публикувано на 18.04.25 в 15:34
Протестиращи пред посолството на Салвадор във Вашингтон с искане Килмар Абрего Гарсия да бъде върнат обратно в САЩ

Напрежение между изпълнителната и съдебната власт в САЩ заради затворник в Ел Салвадор по погрешка

Апелативен съдебен състав в САЩ определи като “шокиращо” твърдението на официални лица, че не могат да направят нищо по въпроса с освобождаването на мъж, който по думите на администрацията по грешка е бил пратен в затвор в Ел Салвадор. Критиката бе по време на решение по молба на администрацията да се суспендира друго решение, което изисква..

публикувано на 18.04.25 в 15:15