Връзката между човека и природата е неразривна. Още в своя най-ранен етап, историята на човечеството се е развивала предимно в дива среда.
Обширните савани и гористите речни долини са приютявали предците ни в продължение на милиони години. В сравнение с тях градовете представляват радикално нов вид местообитание, което въпреки многото си предимства често натоварва психическото ни здраве.
Изследователи свързват градската среда с повишен риск от тревожност, депресия и други психични проблеми, включително шизофрения.
За щастие предлагат и решение: посещението на дивата природа, дори и за кратко, се свързва с редица ползи за психическото и физическото здраве, между които понижаване на кръвното налягане, намаляване на тревожността и депресията, подобряване на настроението, по-голяма съсредоточеност, по-добър сън, по-добра памет и по-бързо оздравяване.
Може ли само едночасова разходката в гората наистина да предизвика всички тези полезни промени в мозъка? И ако е така, как? Отговорът на тези въпроси се посочва в изданието „Сайънс Алерт“:
„Едно от добрите места, където да потърсим улики, е амигдалата - малка структура в центъра на мозъка, която участва в обработката на стреса, емоционалното обучение и реакцията "борба или бягство". Изследванията показват, че амигдалата се активира по-слабо по време на стрес при жителите на селата в сравнение с жителите на градовете“, пише „Сайънс Алерт, но това не означава непременно, че животът на село има антистресов ефект.
Изследователи от Института за човешко развитие "Макс Планк" са разработили ново проучване, с помощта на функционален магнитен резонанс (фМРТ). В него са участвали 63 здрави възрастни доброволци. Участниците са помолени да попълнят въпросници, да изпълнят задача за работната памет, след което да се подложат на сканиране с ядрено-магнитен резонанс, както и да отговарят на въпроси, някои от които били предназначени да предизвикат социален стрес.
След това участниците са разпределени на случаен принцип да се разхождат един час в градска среда (оживен търговски район в Берлин) или в естествена среда (гората Грюневалд в Берлин с площ 3000 хектара).
Изследователите ги помолили да изминат определен маршрут в двете места, без да се отклоняват от пътя или да използват мобилните си телефони по време на разходката.
След разходката си всеки участник направил още едно сканиране с ядрено-магнитен резонанс с допълнителна задача, предизвикваща стрес и попълнил още един въпросник.
Изследователите съобщават, че ЯМР сканирането е показало намалена активност в амигдалата след разходка в гората, което подкрепя идеята, че природата може да предизвика благоприятни ефекти в мозъчните области, свързани със стреса. И очевидно това може да се случи само за 60 минути.
"Резултатите потвърждават предполагаемата досега положителна връзка между природата и здравето на мозъка, но това е първото проучване, което реално доказва причинно-следствената връзка", посочват от Института за човешко развитие "Макс Планк".
Източник: БГНЕС
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..