"Продължаваме промяната" си тръгна в съвсем различна ситуация от тази, в която дойде на власт. Предишната управленска коалиция се раздроби и част от нея дори беше обявена за мафия.
От една страна, кризите, които връхлетяха в България и света, биха могли не са отговорност на правителството. Но това, че кабинетът беше изправен пред такива предизвикателства, не значи че не може да търсим отговорност за решенията му.
Това беше част от коментара пред Радио София на политолог Тончо Краевски, минути преди обявяване на първите изборни резултати.
Според него миналите 3 избора през 2021 година бяха всъщност три аранжимента на един избор. Днешните избори са едва вторите в нова ситуация.
"Ключови ще бъдат местните избори за бъдещето на ГЕРБ. Едва ли е възможно партията на Бойко Борисов да се спихне от едни избори до други – до местните през 2023-та, например, както стана с НДСВ", допълни Краевски.
По думите му, кабинетът Петков имаше полезни ходове, но партията и управлението трябваше да ги направят още в началото. Нормално, колегиално сцепление с опозицията можеше да гарантира по-дълъг живот на правителството.
Доверието, с което идваш на власт, е капитал, който трябва да се използва. Ненужната конфронтация се оказа скъпо удоволствие.
"Кирил Петков беше посрещнат с имиджа на добре възпитания и образован харвардски възпитаник. Но това е предразсъдък, не е впечатление, което той успя да остави. Напротив, той го развали това впечатление", отбеляза още Краевски.
Той коментира още, че на Кирил Петков не му е достатъчно Борисов да отстъпи и да не бъде премиер. Той иска прочистване на партията от корупцията. Тоест той говори за някаква наказателна отговорност. В сравнение с Радан Кънев преди време, Петков вдига летвата на условието за сътрудничество много повече.
След изказвания и обиди, коалиране на някои партии на основата на евроатлантическа ориентация е възможна единствено ако "Възраждане" имат такъв изборен резултат, който да ги уплаши. Заплахата на тази партия би послужила като извинение за евентуалното сближаване между ГЕРБ и "Продължаваме промяната" и "Демократична България" например.
Реално всички партии в България са в този дискурс - за цивилизационния избор, НАТО и Европейския съюз. Само силен субект, който е против може да ги накара да се обединят на тази основа.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..