Твърди се, че на вчерашните парламентарни избори избирателната активност е най-ниската за последните 32 години. А вярно ли е, сигурни ли сме в това?
Това съмнение изрази пред Радио София изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов.
И обясни повода за провокативния си въпрос – ако зад 1 процент са 25 000 гласа, значи се разпределят 2,5 милиона бюлетини.
"Добавете около 90 хиляди "Не подкрепям никого" и някакъв брой недействителни. Стигаме до 2 600 000, а това е много близа до активността от предните избори, а тогава бяха парламентарни и президентски. Да, активността е ниска, но предвидимо ниска."
Според Симеонов слабата активност на електората е била очаквана, защото този път няма нов проект, който да увлече гласоподавателите. Освен това в условията на криза, война и т.н. избирателите са отнесоха доста предпазливо.
"Това беше вот без експерименти, без авантюра. Всеки си припозна своята ниша."
По думите на социолога нямаше вълна към някоя партия. Намалели са гласовете от младите хора. Може би единствено ДПС "са ОК с резултата си". Почти всички други са разочаровани. От "Възраждане" са сред най-прогресиращите играчи. Удвояват гласовете си, но не са доволни. може би част от тях наистина си вярваха, че са първа сила. От "Продължаваме промяната" казват сякаш миналия път ние бихме с малко, този път нас ни биха с малко.
"Не е точно така. Те губят около 140 хиляди гласа. Съдбата на ИТН е показателна какво може да се случи на ПП. Но е факт, че ПП е жива и здрава."
Гласуването в чужбина е протестно по принцип. Обикновено там са млади или сърдити хора, насочващи се към нови проекти. Тези избори не правят изключение.
Наличието на повече парламентарни актьори дава пространство за повече маневри. Ако има правителство, то ще е правителство на компромиси, изтъкна Първан Симеонов.
С него разговаря Божидар Янев.
В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..
Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла .
Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът за изграждането на достъпна..
Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..
Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..
“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..
Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..