Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поведението на политическите партии е в основата на ниската избирателна активност

Коментират експерти

Снимка: Радио София

Защо хората системно абдикират от правото си да избират управлението и как да се ангажират гражданите в демократичното управление? България влезе във водовъртеж от избори, нетрайни коалиции, "рецидивиращи" служебни правителства и хронично обществено разочарование. Това води до натрупваща се електорална умора и гражданска апатия, която се отразява в намаляваща избирателна активност, и която поставя под въпрос представителната демокрация в страната.

Коментари по темата в ефира на Радио София направиха социологът и политолог д-р Венелин Стойчев, както и Захари Янков, правен консултант в Български център за нестопанско право.

Според д-р Стойчев наред с това, че избирателната активност е най-ниска от 1999 г. насам има около 90 хил. души, които са гласували с "Не подкрепям никого", тъй като не са успели да припознаят в никой от кандидатите такива, които да отразяват техните ценности, нагласи и очаквания. Освен кандидати, които са провеждали ниска кампания е имало и такива, които са заложили на силно негативна кампания, а тя обикновено отвращава избирателите от политическо участие.

"Това е на ситуативно ниво, на повърхностно ниво. Ако искаме да спасяваме демокрацията, за мен е важно да си зададем въпроса за връзката между политически партии и граждански интереси. За това, доколко политическите партии успяват не само от избори на избори да мобилизират и мотивират гражданската енергия, да овластяват гражданите за участие в политиката", добави той.

По думите му, ако гласуването е сведено до символичен акт тежестта на купения вот е много по-голяма, докато ако то е съдържателен акт и съзнателен избор, то тогава и гражданската позиция ще бъде по-голяма. Според Янков политическата и електорална апатия се дължи както на инфлацията, кризата и обедняването, така и на естествени процеси, защото такива феномени се наблюдават навсякъде по света, а последните статистически данни показват, че едни от най-малко гласуващите са най-младите хора.

Д-р Стойчев коментира, че едно от най-важните неща, които трябва да се направят е да бъде преосмислена ролята на президента и неговите правомощия и допълни, че:

"Една от темите, която трябва да повдигнем като общество, като експерти и като политически сили е за преосмисляне на тази система за властови баланс и взаимен контрол, която да гарантира, че и по време на служебни правителства не само улицата, но и публични политически институции биха могли да имат контрол върху работата на президента".

Другата важна тема според него е геополитиката.

"Тази избирателна апатия, това оттегляне от политическо участие до голяма степен не само в България, а въобще по света се дължи на това, че ние се опитваме да решаваме страничните негативни ефекти на една успешна глобализация в сферите на културата и изкуството, с инструментариума на националните държави", допълни той.

"Политическите партии да не се превръщат в секта, да не се превръщат в клиентелистки партии, което се случва в България, да не се превръщат в картелни партии, които правят бизнес, защото поне две от активните партии в момента отговарят на всички атрибути на една картелна партия, която прави бизнес през политиката. А обратно - да развият инструментариума си и за образование и за обучение, за създаване на идеологии, ако щете, които да мотивират и да обясняват", сподели д-р Стойчев.

Янков отбеляза, че най-важното за повишаването на избирателната активност е да се създаде у хората впечатление, че нещо зависи от тях и то на най-ниско ниво, на общинско и училищно и допълни:

"Може би трябва да преосмислим тази странна фанатична теза, че в училището политиката не трябва да стъпва по никакъв начин. Защо имаме 15% гласуващи млади, толкова нисък процент? Като им казват, че политиката не трябва да припарва в училище и те започват да се отвращават".

Д-р Стойчев посочи, че общият интерес е въпрос на преговори и, че културата за дебатиране, преговори и участие трябва да бъде развивана.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
След среща с Харис, днес се очаква Зеленски да разговаря и с Тръмп

Зеленски се среща и с Тръмп

Ден след като бе в Белия дом украинският президент Володимир Зеленски се очаква да се срещне с кандидатът на републиканците за президент Доналд Тръмп. Срещата както изглежда е била уговорена в последния момент. За Зеленски от една страна Тръмп не знае как да спре войната, а от друга кандидатът за вицепрезидент на републиканците Джей Ди..

публикувано на 27.09.24 в 15:01

Sofia Art Fair променя представите за арт пейзажа в България

Sofia Art Fair е трансформиращо визуално-културно изживяване, което събира художници, колекционери и ентусиасти на изкуството от цял свят. Събитието има за цел да преосмисли арт пейзажа в България, като демонстрира жизненото многообразие на съвременното изкуство, насърчава междукултурния диалог, отбелязва уникалните творчески изрази и допринася..

публикувано на 27.09.24 в 13:48

Задържаха 17-годишен от София с 39 дози кокаин

17-годишен младеж от София е задържан с 39 дози кокаин, съобщават от МВР.  Арестът е станал на паркинг в столичния квартал "Модерно предградие". От полицията припомнят, че същото момче е било задържано в средата на юли в София с кокаин и фентанил. По случая тече разследване. 

публикувано на 27.09.24 в 13:43

"Ocho latin festival" се завръща у нас с второ издание

Сърцето на столицата тази събота (28 септември) отново ще запулсира в горещите ритми на Латинска Америка с Ocho Latin Festival . Фестивалът е насочен изцяло към музиката на Латинска Америка и нейните поджанрове. Целта му е да се популяризира латиноамериканската култура в България чрез музика и танци, пресъздавайки карнавалната..

публикувано на 27.09.24 в 13:05

Стартира новата кампания на "Тийноватор"

На 19 октомври стартира „Тийноватор“ 7. Желаещите да станат ментори могат да кандидатстват до 30 септември, а учениците, които искат да станат част от седмото издание на кампанията могат да подадат заявка за участие до 10 октомври. Програмата е безплатна, с което дава равен достъп до предприемачеството на всички младежи в 10. или 11. клас. Срещите..

публикувано на 27.09.24 в 12:32

Провокация с Николай Колев и три филма за старостта

Сдружение "Стайна температура" и ХОД движенческа лаборатория представят поредица от срещи "Тяло и кино" с Николай Колев.  Той  е журналист, продуцент, философ, културолог, преподавател и притежател на най-голямата колекция на стендови модели от Северноафриканския фронт на Втората световна война у нас. На 29 септември от 19 ч. предстои петата..

публикувано на 27.09.24 в 11:40
Free Sofia tour

Туристите в София се завръщат към нивата от 2019 г.

На 27 септември отбелязваме Световния ден на туризма. Все по-често в София могат да бъдат забелязани големи групи туристи. Тенденцията върви към завръщане на нивата от 2019 г., каза пред Радио София един от основателите на Free Sofia Tour Томислав Рашков. „2019 г. успяхме да посрещнем рекорден брой туристи в столицата ни. След това имаше не..

публикувано на 27.09.24 в 10:49