Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живеем ли в 1984-та и как “Екипът на София” ще смени управлението на града

Снимка: БНР

Съвременните измерения на пророческата дистопична класика “1984” от Джордж Оруел се обсъждат в първата част на “Късното шоу”. Защо днес отново са валидни посланията от литературата - “Войната е мир. Свободата е робство. Невежеството е сила”.

Асен Генов вижда бъдещето на Путин като подсъдим за военни престъпления в съда в Хага. Според него войната е обърнала представите ни за дистопия и отново е припомнила класиката на Оруел. “И днес се чуват призиви за маркиране на журналисти като чуждестранни агенти и в Русия и в България. Като това се оправдава с американския закон. Само че там имат прословутата първа поправка на конституцията, която гарантира свободата на словото и на медиите.”

“Наскоро имаше годишнина на убийството на Анна Политковская, убита на рождения ден на Путин” - припомня в контекста на разговора издателката от Storytel Ана Клисарска, която стои зад новата аудио драматизация на класиката на Оруел “1984”. Тя разказва за актуална история от Русия, в която едно към едно се преповтарят характеристиките на тоталитарния свят, който Джорж Оруел описва. А именно, за 10-годишна ученичка, която в чата на класа си сложила за аватар жълто-сини цветя. За това тя е била докладвана от директора на Министерството на вътрешните работи и е била арестувана. 

Според журналистката и писател Мария Касимова-Моасе имаме голям и сериозен проблем с липсата на образование свързано с диктаторските режими, на критическо мислене и на памет. “И това върши работа на политиците. Хората мислят, че на много сложни въпроси може да се намери лесен отговор, което всъщност прави конспирацията” - казва тя и допълва - “Няма две истини”.

Слушайте тук:

 


Във втората част на предаването гостуват Любо Георгиев, Силвина Фурнаджиева и Калоян Карамитов, представители на “Екипа на София”. Общността от експерти, обединени от работата по “Визия за София” и “Софияплан” иска да смени модела на управление на столицата. Планът им е да създадат предизборна коалиция, която да участва на следващите местни избори. Целта е да се приложат работещи експертни решения, на базата на данни и обща работа, с които в София да се живее по-качествено.

Според арх. Любо Георгиев - лидер в “Екипа на София”, трябва да има знание за това - какво се случва във всички системи на твоя организъм-град. "За качествения живот са нужни много добре обмислени системи на управление и взаимодействие, каквито в момента няма."

Част от решенията на проблемите експертката Силвина Фурнаджиева вижда в дигитална среда: "При онлайн услугите има какво да се желае и като удобство, и като бързина, и като наличност."

Проблемите с транспорта и въздуха в София могат да бъдат решени с намаляването на автомобилите в града и по-добрия и бърз градски транспорт, според Калоян Карамитов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07

Новият випуск 2025/2027 по Програма "Училища за пример" стартира през юли

45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..

публикувано на 08.04.25 в 14:51