Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Националния ден на благотворителността

Снимка: Радио София

На 19 октомври отбелязваме Националния ден на благотворителността. Фондация "Благотворител" избра с конкурс своите стипендианти по програмата "Постигам по-висок успех", която подкрепя успешни ученици и студенти, лишени от родителски грижи. Подробности в ефира на Радио София разказа Станислава Рашева, председател на УС на фондацията.

Приемът по програмата е започнал на 5 октомври 2022 г., кандидатурите са били около 20, като до втори кръг са били допуснати 14 кандидатури. Те са били разгледани от четиричленно жури. Програмата има 18 годишна история, като до момента има завършили стипендианти, които са на високи мениджърски позиции и са се реализирали като успешни хора.

"Тази програма е изключително мотивираща и за това, че има толкова дълга история и виждаме съдбите на децата", сподели Рашева и добави:

"Мислехме как да променим условията така, че да допуснем ученици, които са загубили родителите си, при двама починали родители".

Тя отбеляза, че критериите и успехът са субективни, като тяхната цел е да може да се опознаят децата. Освен въпросник се пишат и есета по дадена тема, чрез които децата разказват за своя личен опит с изборите и уменията си.

"В последните години от началото до края стои една компания, която ни подкрепя, един бизнес - този на учредителя ни. От три години насам ни подкрепя и една друга международна компания и за нас това е изключително. Ние само така можем да помагаме, ако има някой зад гърба ни, който финансира. За щастие от миналата година имаме и индивидуални дарители", каза Рашева.

Тя добави, че интересите на тези деца са много разностранни и любовта им към нещо конкретно ги тласка към това да постигат успехите си и в училище. Приемът на участници в конкурса "Млад благотворител" предстои, като освен каузите ученици да подкрепят деца без родители и възрастни хора в нужда, екологични проекти и съхраняване на музикалното наследство, ще има отделна категория за предприемачи и новатори.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изхвърляме по 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно

България отделя 93 кг хранителни отпадъци на глава от населението годишно. Това става ясно от данни на Евростат за 2022 г. Едва 40 кг от тях идват от домакинствата. Други 22 кг са разхищения в производствения сектор, а 15 кг - в ресторантите. 10 кг се изхвърлят в първичното производство като земеделие и рибарство, а 6 кг се губят по веригата на..

публикувано на 10.10.24 в 17:17
Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston не забравя родната сцена

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston (Борислав Панков) разказа пред Радио София за актуалните си проекти, за музиката, която създава, за любовта към фолклора и съвместния албум с “Мистерията на българските гласове“ . От няколко години той живее и твори извън България, но поводът да го открием тук, беше музикалната..

публикувано на 10.10.24 в 16:51

Книгата "Царят на акварела" представя историята на художника Константин Щъркелов

Кристина Тужарова е художник, преподавател, изследовател на историята на художественото изкуство, лектор в поредицата беседи "История на изкуството за любители" и автор на книгите за деца, посветени на големите ни художници Владимир Димитров - Майстора и Иван Милев. Тя е автор и на книгата  "Щъркелов - Царят на акварела" , която увлекателно..

публикувано на 10.10.24 в 15:37

За първи път у нас поставиха на момиче 3D принтирана индивидуална протеза

За първи път в България 11-годишно момиче ще движи рамото и ръката си отново – благодарение на уникална операция, с която е премахнат тумор и е поставена индивидуална 3D протеза , съобщават от пловдивската УМБАЛ Еврохоспитал Пловдив. Детето е имало  злокачествен тумор на дясната лопатка скапула, обхващащ и дясната раменна кост. Екипът от..

публикувано на 10.10.24 в 15:19
Зорница Славова

Българите не искат да учат през целия си живот

Новите данни на Евростат за ученето през целия живот (УПЖ) на възрастните хора (25-64 г.) показват, че и през 2023 г. България е на дъното в ЕС. Още по-смущаващ е фактът, че делът на хората, участвали в някаква форма на образование и обучение в страната, дори намалява спрямо проучването от предходната година. Той достига 1,4% и вече е почти десет пъти..

публикувано на 10.10.24 в 14:56

Детските игри пресъздадени през танца и движението в инициативата "Невидимата площадка"

Иновативна и полезна инициатива "Невидимата площадка" ще се проведе на 12 октомври в Южния парк. Тя се организира от сдружение "Безопасни детски площадки“.  Организаторите приканват да поразмишляваме по въпроса – бихме ли могли да играем днес без да има специална детска площадка? Разговаряме с Любов Жеглова, която..

публикувано на 10.10.24 в 14:24

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология , който ще се проведе до 13 октомври в Пловдив. Форумът е най-голямото събитие в научния календар на Дружеството на кардиолозите в България и се провежда на всеки 2 години. Тази година събитието е специално и минава под знака на 50-годишния юбилей на Дружеството на кардиолозите в България . Ще участват..

публикувано на 10.10.24 в 13:56