Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското архитектурно наследство във фокуса на фондация "Български културен модернизъм"

Васил Макаринов - съосновател на проекта бе гост в "Добър вечер, София"

Вълнуващ и интересен разговор за българското архитектурно наследство с Васил Макаринов от фондация "Български архитектурен модернизъм", която си поставя за цел да представи достиженията на българската архитектура от 20-те, 30-те и 40-те години на XX век.

Екипът на организацията разказва за ярки образци на обществени сгради, фамилни къщи, първите апартаментни сгради у нас, а също и за индустриални постройки от тези години, между двете световни войни. Проектът стартира през 2014 г., като за това време "Български архитектурен модернизъм" успя да реализира изследвания, обиколки на български градове и съществени дискусии за опазването на тези архитектурни богатства.

Васил Макаринов, освен че е един от основателите на проекта, е изкуствовед и експерт в областта на архитектурното наследство, както и деен уредник в Националния политехнически музей.
Той разказа за последната обиколка в Перник, където са осигурили достъп до емблематичната Минна дирекция в града.Тук е моментът да отбележим, че мините са били една от най-процъфтяващите индустрии в Царска България.

"От една страна бях абсолютно изумен от това разточителство на материали, тези цветове вътре, този размах на сградата – тя е еклектика от различни архитектурни стилове. Като се започне от неоренесансови препратки, с много директна препратка към ренесанса и неоготиката", каза той и допълни,че за перничани тя е една от най-разпознаваемите сгради.

Васил Макаринов посочи, че основна дейност на фондацията е, освен да проучва и да популяризира архитектурното наследство, идеята е тази архитектура да стане по-разпознаваема и широката публика да може да я разпознава като ценност. Той изрази надежда, че по този начин тя ще бъде запазена.

"Защото в крайна сметка много сгради, които имат статут на културна ценност, по един или друг начин успяват да си "заминат"- чрез случайни самозапалвания или други неведоми пътища, но това има как да се промени", посочи Макаринов.
"Смятаме, че това може да бъде променено – законът е едно на ръка, трябва да го има, но опазването трябва да стане съзнателно. Хората осъзнавайки какво имаме, защо е ценно, какво е ценното, те започват съзнателно да я пазят. Според мен, това е пътят", допълни още той.

Посетете уебстраницата на ф-я „Български архитектурен модернизъм“ , където всеки ден може да научавате по нещо изключително любопитно за вашия град, или пък за сгради покрай които минавате ежедневно, но не знаете кои са.

В разговора възникна резонният въпрос защо някои сгради които са архитектурна ценност биват обгрижвани, а други занемарени и унищожавани. Чуйте отговора, както и още интересни детайли в разговора на Боян Бочев с Васил Макаринов в звуковия файл.
Следете и за бъдещите обиколки на фондацията, на тяхната фейсбук страница.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17