Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млякото с какао от чешмата на кибуца

Израел е малка страна, граничеща с три морета. Почти 65 процента от територията му заемат три пустини. Това поставя много проблеми, които еврейската държава успешно решава. Затова на първия конгрес по морско и пустинно земеделие в морския курорт Ейлат бяха дошли специалисти от 26 държави от Близкия изток, Африка и от Балканския полуостров, като 17 от тях бяха представени на ниво министри. Искаха да почерпят от опита на еврейската държава. Освен невероятната изложба на плодове,зеленчуци и водорасли, на нея бяха демонстрирани изследвания, свързани със селското стопанство в морето и пустинята. На гостите бяха показани постиженията на близките до курорта кибуци. Към едно от посещенията се присъединиха кор. на БНР в Израел Феня и Искра Декало:

"Кибуцът ЮтВета се намира в пустинята Арава и е известен с това, че от кранчето на чешма до входа му тече не вода ,а...шоко (мляко с какао). Всеки може да си налее колкото си иска. Още повече, че млякото и млечните произведения произведени в него са марката с най-висше качество в Израел. За това разговяваме със старши научния сътрудник във филиала на Ейлатския научно изследователски институт за пустинно и водно земеделие Моти Арари:

"Най-напред да поясня, че този институт възникна при нас, в кибуца, а след това бе пренесен в Ейлат. Изглежда невероятно, но създателят му - Илел Гордин, един от основателите на кибуца, преди много години започна отглеждане на зеленчуци хидропонно. Да го правиш там, където има много вода е нормално, но ние сме сред една от най-сухите пустини. Успяхме да открием вода в много дълбоки кладенци, но тя не е достатъчно чиста дори за земеделие. Тогава разработихме собствена технология за пречистването й. Сега нашето изобретение се мултиплицира и може да се види и в Ейлат. На базата на многократно използване на водата отглеждаме цветя и зеленчуци.

В момента научният център в кибуца, който наброява 30 научни работници от всякакъв ранг, се е съсредоточил върху изучаването на свойствата на пустинни растения. Пред сключване на договор сме с голяма фармацевтична фирма за използване на пустинна трева , която има свойства да лекува заболявания на пикочния мехур и пътища. Открили сме технология за отглеждането й при изкуствени условия.

Друг колектив в нашия център изследва две ароматни пустинни треви. Направи ни впечатление, че за разлика от другите растения, тях не ги нападат вредители. Опитахме да ги засадим около плодни дървета, но нямаше особен ефект. В момента изготвяме извлек от тях и дърветата, наръсени с него, нямат нужда от пестициди. Вече имаме патент за тази пустинни биологическа защита, която се прилага и за полезни растения виреещи и на плодородните места на страната.

Интересувахме се защо от чешмата тече шоко. Оказа се търговски похват. Всяка година тук идват милион туристи. Те пият от шокото и си купуват млечни произведения и пустинни сувенири от магазина на кибуца. Наистина качеството е много високо и са прочути в целия свят."


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънце и разкъсана висока облачност, с температура в София около 8°

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..

публикувано на 25.11.24 в 07:35
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00