Действително има дефицит на лекарствата в страната, признават от Агенцията по лекарствата. Оттам информират, че електронна система всеки ден следи наличностите на около 3 000 медикамента, които Здравната каса покрива. През нея се генерира списък със забрана за износ на дадени лекарства, когато наличностите в аптеките паднат под 65%.
За промяна на формулата за изчисление, настоява служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев, тъй като през март 2022 г. е въведена нова системна формула. Той търси варианти да се върнат около 240-250 медикамента отново за наблюдение. След извършен одит на системата към момента попадат между 60 и 80 продукта на седмична база.
Преди три години от Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства съвместно с Федерация „Български пациентски форум“ беше изградена платформа за сигнали за недостиг на лекарства.
До момента са събрани около 1800 сигнала от цялата страна, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Боряна Маринкова, изпълнителен директор на от Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства.
„Затруднението за откриване на лекарство за всеки един пациент е 100% от неговия проблем, а в национален план може да се окаже, че проблем не съществува. Нашите данни показват, че в 47% от случаите лекарства има, но поради трайно нарушеното доверие в системата на здравеопазването, след първата и втората аптека, той се отказва да търси и сигнализира, а най-вероятно в следващата е щял да го открие. Ние се радваме, че в 50% от случаите успяваме да съдействаме и да дадем бързо обратна връзка“, обясни Маринкова.
Тя добави, че най-много сигнали за липсващи лекарства подават жителите на София. По-рядко се получават сигнали от малките населени места. Често в платформата пишат хора, които търсят не лекарства, а хранителни добавки. Сигналите от последните седмици са свързани с медикаменти, които имат заместители и могат да бъдат заменени. Най-много сигнали в момента платформата генерира за сироп за деца, който има промяна в европейската дистрибуция, каза Маринкова.
„Действително в момента има липса на едно лекарство за епилепсия. То е постоянен обитател на нашата платформа, независимо от сезона или периода. То е с много ниска квота за внос в България и тя много бързо се изчерпва. Това наистина буди тревога. За радост, в момента нито от платформата, нито кръстосаната проверка с данни от пазара показва да има проблем с онкологични лекарства, на болнично ниво няма проблем, за разлика от пиковете на пандемията, когато нискомолекулните хепарини изправиха на нокти, както хирурзите и онколозите, така и бременните жени. Сега нискомолекулни хепарини има“, допълни Боряна Маринкова.
Тя обясни, че в момента единият от препаратите за инхалации за деца е напълно наличен. Осигурени са и допълнителни количества от паралелен внос. Маринкова уточни, че 21% от сигналите на платформата са сигнали за лекарства, които няма как да бъдат открити, тъй като вносът за тях е спрян. Често такива препарати, пациентите внасят сами от чужбина.
По отношение на промяната на системната формула за изчисление на лекарствата, Маринкова обясни, че действащата в момента формула напълно съответства на нормата в Закона за лекарствата в хуманната медицина, за разлика от предходната й версия.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..