Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Румъния

Мая Симеонова стана европейски шампион по таекуондо до 36 кг

Специални гости са представители на Таеклондо клуб "Турбо"

Атанас Атанасов, Мая Симеонова и Диана Богданова

Специални гости в "Добър вечер, София" бяха представители на Таеклондо клуб "Турбо", за да разкажат и да ни зарадват с отличните си спортни постижения.
На провелото се в Букурещ Европейско първенство за деца, състезателката на Таекуондо клуб “Турбо” Мая Симеонова стана европейски шампион, като завоюва златен медал за България. Тя преодоля последователно сръбкиня, датчанка и италианка без да загуби нито рунд и грабна златото в категория до 36 кг при децата. 
На G2 турнира “Дракула оупън”, във който се определя ранга на състезателите, сребърен медал при девойките завоюва Диана Благоева. Тя бе поставена в схемата заради успехите си през годината и започна от втория кръг, където преодоля българка, на полуфинала надделя над сръбкиня и отстъпи пред националка на Турция на финала.

Атанас Атанасов пък преди 3 години бе завоевател на балканска титла по таеклондо.
Той също бе включен в G2 турнира. Ето какво сподели:
„За жалост се паднах с много опитен противник в първата среща, който впоследствие стана 2-ри в категорията. Загубих, но това за мен е категория, в която съм най-малък и това са първите години…“

Младите състезатели срещат огромна подкрепа от своя треньор и основател на на Таекуондо клуб “Турбо” - Йордан Господинов (◄), притежател на майсторска степен, 3-ти дан.
„Успехите принадлежат на децата. Аз давам всичко от себе си, но ако срещу мен няма хора, които да са готови да го приемат, няма да има успехи. Горд съм с децата, имам един страхотен отбор“, отбеляза той. И допълни:
„Вече 10 години откакто започнахме, с удоволствие ходя на работа и работя с желание с тези деца. Виждам желание и от тяхна страна, което е стимул за мен. С усмивка приемам всяка тренировка и всяко ново предизвикателство“.

Относно това, как успява да мотивира децата, треньорът отдаде заслуга първо на самия спорт. 
„Като цяло спортът е доста динамичен и постоянно променящ се. Таеклондото е най-красивият боен спорт, най-атрактивният поне. Той подчерта,че всеки атлет всеки състезател има различна игра, което изисква и различен подход.

„…Той се нагажда спрямо мен, аз спрямо него. Така сме изградили един баланс с годините и успяваме да се мотивираме едни други“, твърди Йордан Господинов.
Той разказа, че клубът тази година ще навърши своите 10 години. Тренировките се провеждат самостоятелно и с помощта на помощник-треньор. В клуба разполагат с 2 зали, в които тренират малко над 100 деца, които са разделени на групи. Провеждат се 4-5 тренировки дневно.
„Начинаещата група тренира три пъти в седмицата, а състезателите, 5 пъти с мен“, поясни Господинов.

Той отбеляза още, че понякога пречка за концентрацията на децата се оказват някои „дразнители“ – да излезеш на кино с приятели, или да си играеш с телефона. Треньорът изказа своята благодарност към родителите, които подкрепят децата си в спортните им занимания.

„Колкото и едно дете да е мотивирано и аз да съм мотивиран, ако родителите му не го подкрепят, няма как да стигнем дори до средно ниво“, подчерта той.

Йордан Господинов се занимава с този спорт от 1997 година, също вдъхновен от своя първи треньор - Георги  Павлов, и вече 25 години остава влюбен в таеклондото.

„В този спорт учиш много. Те учат от мен и аз от тях. Самите деца ме изненадват. Те са мотивирани, амбицирани, намират време и тренират самостоятелно, идват с желание на тренировка и дават всичко от себе си, което е голям стимул за един треньор да се развива той самият“.

Младите спортисти споделиха, че за такива състезания като отминалото в Румъния тренировките са усърдни.
„Треньорът казва спрямо всеки противник каква е играта, гледаме предишните му срещи и се напасваме срещу неговата игра, за да можем да го победим“, сподели състезателят Атанас Атанасов.

За мотивацията на родителската общност около Таеклондо клуб „Турбо“, която Георги Атанасов като част от нея определи като „социален феномен“ – чуйте подробности от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34