Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Димитър Данчев - директор на дирекция „Зелена система“ в Столичната община:

Отчуждителни процедури възпрепятстват ремонта на езерото в парк “Лебеда“

Снимка: БГНЕС

Езерото в емблематичния парк „Лебеда“ в кв. „Западен парк“ от години тъне в разруха. Самият парк беше ремонтиран, а от две седмици там има и нова детска площадка, но езерото така и не получи необходимия ремонт.

Проблемът с езерото е свързан с отчуждителни процедури. Ресторантът и част от езерото не са общинска собственост, каза в предаването „Събуди се, София“ арх. Димитър Данчев - директор на дирекция „Зелена система“ в Столичната община.

„Самото езеро конструктивно е свързано със самата сграда и е добре първо да бъде решен този въпрос, след което да се потърси проектантско решение, езерото в какъв вид трябва да остане – дали да бъде във вида, в който е било преди години или да се търси ново модерно решение“, уточни Данчев.

По думите му, отчуждението се бави и заради липса на средства, и заради недобра комуникация със собствениците на обекта.

По отношение на бързо компрометиралия се асфалт, веднага след ремонта на Западния парк, Данчев обясни, че всички направени констатации и от общината, и от строителния надзор, са отстранени от изпълнителя.

„Всички фуги са запълнени, част от местата ще бъдат преасфалтирани догодина, в момента те са запълнени с битум и с основа“, каза директорът на „Зелена система“.

По думите му, представителната част на парка е завършена, а за лесопарковата част, която е отделен обект, към момента не се предвижда облагородяване.

В третия голям парк в район „Красна поляна“ – „Боримечката“ до месец декември ще приключи поставянето на ново осветление, обясни арх. Димитър Данчев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.10.25: След 7 октомври - преобразената Ивица Газа и Израел

Във втория ден от седмицата гост в коментарното предаване "Форум" е Лора Младенова - автор, поет и активист с журналистическо и юридическо образование. Заедно с водещия Лъчезар Христов, тя обсъди следните теми: Боклукът на София: Общината търси да купи още камиони, как се стигна дотук; Политически сезон в условията на напрежение и протести;..

публикувано на 07.10.25 в 18:15

Променят организацията на движение в ремонтиран участък от АМ “Тракия"

Заради интензивния трафик се променя организацията на движение в участък с ремонт от автомагистрала “Тракия" в Софийска област между 24-и и 33-и километър, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". До 9 октомври (четвъртък) на четири пъти в следобедните часове - в 12 ч., 14 ч., 16 ч. и 18 ч., за около 30 - 45 минути ще се спира изцяло движението..

публикувано на 07.10.25 в 17:06

Климатичните промени са следствие от дейността на хората

Нормални ли са климатичните процеси, които наблюдаваме през последните години по света, но и в България - свлачища, поройни дъждове, пожари.  “Те са пряко следствие от климатичните промени, които настъпват и се ускоряват, така че това, което виждаме сега и което ще виждаме в бъдеще, е новата климатична реалност и трябва да сме подготвени..

публикувано на 07.10.25 в 17:04
Д-р Гаврил Наков

Октомври е обявен за Световен месец за борба с рака на гърдата

Мотото тази година "Всяка история е уникална, всяко пътуване има значение“ напомня, че зад всяка диагноза стои лична история - история на смелост, устойчивост и надежда. По данни на Световната здравна организация, през 2022 година близо 2,3 милиона жени по света са диагностицирани с рак на гърдата, а над 670 хиляди са загубили битката с болестта. В..

публикувано на 07.10.25 в 16:55

Критики, обяснения и предложения как да се реши кризата с боклука в София

Критики, обяснения и предложения как да се реши кризисната ситуация с липсата на фирма, която почиства и извозва отпадъците в столичните райони “Люлин“ и “Красно село“, се чуха по време на днешното заседание на комисията по екология и околна среда в Столичния общински съвет. На нея освен зам.-кметът по екология Надежда Бобчева, присъстваха районните..

публикувано на 07.10.25 в 15:42
Снимки: aibba.bg

Даряват на НИМ изработената реплика на самолета на Списаревски

Инициативата на Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) за построяване на реплика на самолета, с който по време на бомбардировките на София през Втората световна война 27-годишният поручик Димитър Списаревски се жертва, за да спаси други българи, вече е към своя финал. Представянето ще се състои на 16 октомври,..

публикувано на 07.10.25 в 13:58