Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

IT компания беше отличена в категория "Социална иновация"

в Конкурса "Иновативно предприятие на годината 2022"

Снимка: Радио София

Грижата за възрастните хора в България най-често се поема от техните близки, но какво се случва с тези от тях, които нямат роднини и имали недостиг на социални асистенти? Фондация "Приложни изследвания и комуникации" организира Националния иновационен форум, който е уникално ежегодно събитие за страната. То обединява усилията на всички заинтересовани страни за дискусия относно условията за иновации в България и предлага мерки за тяхното оптимизиране.

Подробности по темата пред Радио София коментираха Деян Благоев, от Булбера - фирмата победител в категория "Социална иновация" в Националния конкурс "Иновативно предприятие на годината 2022" и Константин Узунов, част от екипа, който го организира и анализатор към "Фондация приложни изследвания".

По думите на Благоев Joined inCare е платформа, на която е събрана цялата информация, която би помогнала на гледачите, семействата и възрастните хора. Той посочи, че през последните месеци все повече млади хора черпят информация оттам.

"Хубавото е, че все повече организации се свързват с нас и имаме амбицията освен да качваме много полезна информация под формата на статии, да разширяваме базата данни. Защото в момента преобладават държавни домове и учреждения, които се грижат за възрастни хора, а искаме да качим и частни такива. Това ще си остане безплатна платформа, това е дългосрочната ни цел", сподели Благоев.

"Ние сме IT компания и генерираме приходи и искаме част от тези приходи да отидат обратно за обществото. Това общество ни е помогнало да се изучим и да живеем в тази страна", допълни той.

По темата се включи и Константин Узунов, който сподели, че Булбера са едни от добрите примери в социалните иновации, като уникалното при тях е социалният контекст, който е с огромно въздействие дори извън рамките на страната, тъй като тяхната платформа е мултиезична и е адаптирана към нуждите на съответните пазари.

"Като ключово послание установено от нашия екип анализатори е, че при нас липсва една хомогенна национална система, която да обедини всичките части. Бизнесът и стартъп компаниите се опитват да създават добри продукти, но им трябват повече стимули", отбеляза Узунов. Той добави, че България макар и бавно върви в правилна посока, но една от бариерите е и липсата на политическа стабилност.

Според доклада на Фондация "Приложни изследвания и комуникации" страната ни е на първо място в ЕС по ръст на индустриалното производство. Освен това 80% от сензорите на европейските автомобили са произведени в България, наблюдава се и ръст на инвестициите на чуждестранните компании в изследователски развойни центрове и интелигентни производства. Също така се наблюдава дигитализация в агро сектора, както и увеличаване на броя на стартиращите компании.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00