Подробности по темата пред Радио София коментираха Деян Благоев, от Булбера - фирмата победител в категория "Социална иновация" в Националния конкурс "Иновативно предприятие на годината 2022" и Константин Узунов, част от екипа, който го организира и анализатор към "Фондация приложни изследвания".
По думите на Благоев Joined inCare е платформа, на която е събрана цялата информация, която би помогнала на гледачите, семействата и възрастните хора. Той посочи, че през последните месеци все повече млади хора черпят информация оттам.
"Хубавото е, че все повече организации се свързват с нас и имаме амбицията освен да качваме много полезна информация под формата на статии, да разширяваме базата данни. Защото в момента преобладават държавни домове и учреждения, които се грижат за възрастни хора, а искаме да качим и частни такива. Това ще си остане безплатна платформа, това е дългосрочната ни цел", сподели Благоев.
"Ние сме IT компания и генерираме приходи и искаме част от тези приходи да отидат обратно за обществото. Това общество ни е помогнало да се изучим и да живеем в тази страна", допълни той.
По темата се включи и Константин Узунов, който сподели, че Булбера са едни от добрите примери в социалните иновации, като уникалното при тях е социалният контекст, който е с огромно въздействие дори извън рамките на страната, тъй като тяхната платформа е мултиезична и е адаптирана към нуждите на съответните пазари.
"Като ключово послание установено от нашия екип анализатори е, че при нас липсва една хомогенна национална система, която да обедини всичките части. Бизнесът и стартъп компаниите се опитват да създават добри продукти, но им трябват повече стимули", отбеляза Узунов. Той добави, че България макар и бавно върви в правилна посока, но една от бариерите е и липсата на политическа стабилност.
Според доклада на Фондация "Приложни изследвания и комуникации" страната ни е на първо място в ЕС по ръст на индустриалното производство. Освен това 80% от сензорите на европейските автомобили са произведени в България, наблюдава се и ръст на инвестициите на чуждестранните компании в изследователски развойни центрове и интелигентни производства. Също така се наблюдава дигитализация в агро сектора, както и увеличаване на броя на стартиращите компании.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..