„Млад Изобретател” през март 2023 ще представлява България по време на Световната купа по предприемачество, където се нарежда сред финалистите. Съоснователят на платформата инж.Констадин Недев с подробностите:
"Идеята се роди преди няколко години. С баща ми дискутирахме идеята като практически курсове и се насочихме към децата между 3-и и 6-и клас. Основната мисия е следващо поколение с креативно и логическо мислене, със самосъзнание на изобретател, а не на потребител. Това е възрастта след 10 години, тогава децата сами откриват своите заложби и таланти.
От една страна е талантът, но толкова важна е и средата, в която е поставено детето. Визията ни е не само за големите градове - обикаляме малките населени места с демо уроци. Реално караме децата да повярват, че те могат да създават, да станат генератори на идеи. Отваряме курсове в Смолян и областта, стартираме февруари. Искаме след 1 година да сме във всички областни градове. Даваме технологията под наем на всички желаещи преподаватели от провинцията.
Образователният цикъл е в 5 модула в 3 години - изобретения и роботика, запознаваме ги с различни дейности, не само програмиране. Надграждаме ги с "интернет на нещата". Най-интересното е третата година, когато малки групи търсят с ментор технологични решения на намерен от тях проблем. Днес е изключително трудно да запалим децата, но любопитството им ги води напред."
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..