Каква бе годината, която изпращаме? Всеки би дал свой отговор, а повечето от нас биха се затруднили да си спомнят всички важни събития.
В такива случаи най-добрият помощник в припомнянето на личните или историческите моменти са снимките.
В Радио София гостуваха двама обичани фоторепортери - Евгени Димитров – създател на агенция „Булфото“, и Тихомира Методиева-Тихич.
Те припомниха част от местата, където са снимали, посочиха събития и кадри, които си заслужава да не забравяме – заради важността на личностите или действията, заради последствията и поуките, заради усещанията и символите, които носят.
„Никога не мога да избера една снимка на годината - усмихна се Евгени Димитров, - винаги избирам по 9.“
Той припомни знакови събития и показа снимки от преизбирането на Румен Радев за президент на България, излизането от ареста на Бойко Борисов, запечатано от Георги Палейков и редица други.
„Като агенция нямаме право на пристрастия, присъствахме на всички митинги, шествия и бдения. Трябва да познаваш процесите, да предвиждаш, да имаш рефлекс - това винаги помага на фоторепортера.
С един детски поглед можеш да усетиш много други неща, които се случват. Опитваме се с конкретна снимка да опишем абстрактното, общото“, изтъкна Димитров.
Докато за него думата на годината е "изненадващо", за Тихомира Методиева-Тихич 2022-ра, за съжаление беше белязана с думата „война“.
Тя даде изключителна оценка на дейността на доброволците:
„Основно те изнесоха тежестта на кризата с бежанците“, подчерта Методиева. Именно тя направи и впечатляващи снимки на бедстващи хора след наводнението в Карловско. По думите ѝ, очите им е видяла безутешност и надежда. Спомни си как около датата на Съединението много доброволци дойдоха в наводнените райони и помогнаха.
„Тези кадри се запечатват и в съзнанието на човек. Сплотеността на хората и усмивките са много въздействащи за нас.“
Евгени Димитров се сети, че освен политически събития фоторепортерите не пренебрегват спортните и културните.
„Успях да запечатам моменти от изяви на Джон Маклафлин, Йълдъз Ибрахимова, виртуози в класическата музика. Това ни дава една компенсация на негативните събития, които се налага да снимаме.“
Двамата си пожелаха край на войната в Украйна, край на конфликтите на други горещи места по света и повече положителни събития за снимане.
Ние, зрителите на снимките им, пожелаваме същото.
“Асоциация за развитие на брокерите на имоти“ е домакин на първото обсъждане на законопроект, касаещ посредническите услуги при сделки с недвижими имоти, представени от “Национално сдружение недвижими имоти“ (НСНИ) и съответно от “Национално сдружение брокери на имоти“ (НСБИ)“. В момента дейността на брокерите попада под регулацията на Търговския..
На 3 март Софийската филхармония ще гостува в Букурещ с българска програма. Диригент е Найден Тодоров, а солист – пианистът Георги Черкин. Програмата включва "Нестинарски танц“ от танцовата драма "Нестинарка“ на Марин Големинов, Концерт за пиано и оркестър №3 в си бемол минор, оп.31 от Панчо Владигеров и Симфония №1 на Веселин Стоянов...
Сексуалните злоупотреби с деца нарастват силно през последните години в глобален план, като България не е изключение, предупреждават от Национална мрежа за децата, на сайта на обединението от граждански организации, работещи за деца. “За 2022-2024 г. по данни на Европол за тежката организирана киберпрестъпност, същата се е увеличила с над 300% както в..
С промяна в дневния ред, която измести питанията към кмета в началото на заседанието, започна днешната сесия на Столичния общински съвет. Някои от тях породиха спорове, но бяха изкривени от лични нападки и обвинения, вместо да се подчинят на конструктивен диалог и аргументативни изказвания. В декларация, изчетена в началото на заседанието, от..
Дирекция "Спорт и младежки дейности" в Столичната община стартира фотоконкурса "В крачка". Той е насочен към младите хора на София от 15 до 29 г., които могат да бъдат професионалисти или непрофесионалисти и обичат фотографията. Целта на конкурса е да насърчи творчеството и индивидуалното изразяване чрез фотография. Конкурсът започва през март, а..
За пореден път Младежки театър “Николай Бинев“ е подготвил изненади и подаръци за своите най-малки зрители. Поводът е наближаващия 1 март (събота), когато децата ще имат шанс да се срещнат с любими приказни герои. В програмата са включени спектаклите: “Пепеляшка“ по Шарл Перо (от 11 ч. и от 13 ч. на Камерна сцена) и “Приказки от..
Столичната полиция създава специална организация по охрана на мача между футболните отбори на ЦСКА и "Левски" тази неделя, 2 март , съобщи главен инспектор Иван Георгиев - началник на сектор "Масови мероприятия" към Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Червено-синьото дербито ще се играе на Националния стадион "Васил Левски" от..