Кюстендилският учител и художник Евгени Серафимов е замислил поредния си интересен проект и затова се моли да има студ към края на тази седмица.
Вдъхновен донякъде от динамиката на климатичните промени, затоплянето и намаляването на питейната вода в глобален мащаб, той иска за Богоявление (6 януари) да създаде голяма ледена скулптура с формата на кръст.
Формата дава посока за размисъл към християнството, освен това кръстът е и символ на кръговрат, цикличност, възкресение, обясни пред Радио София Серафимов.
"Радвам се, че Кюстендил е градът на Владимир Димитров-Майстора, но и място, където изкуството съществува под различни форми. На Запад изкуството отдавна е излязло от галериите, там творбите не се закачат само на стената. Това казват и моите ученици от школата "Новите майстори" - много от тях учат в чужбина, връщат се и казват хубаво е тук, но къде е модерното изкуство. Затова и с проектите които правим много често излизаме вън от изложбените зали - в градската среда, на улицата."
В момента Евгени Серафимов е замислил проект в стил лендарт (land art - ландшафтно, пейзажно изкуство, сред природата).
"Това е изкуство, които (про)излиза от природата, стои в природата и след това изчезва отново в нея, без да нарушава баланса ѝ", поясни още художникът.
В основата на идеята е изграждането на ледена скулптура с формата на кръст край воден басейн до Кюстендил или в планински поток в района, в зависимост от температурите. Предвижда се ледени късове от този воден басейн да бъдат подредени в предварително изработена метална конструкция, която ще държи скулптурата, с размери 2,50 /2 метра.
Проектът ще проследи разтапянето на ледената пластика и връщането ѝ във водата. Целият пърформанс ще бъде заснет.
"Ледът е много красив. На различно осветление, по различно време на деня ще изглежда съвсем различно. Светлината ще преминава през него и всъщност природата ще рисува. Нашата работа ще бъде да проследим как се разтопява и през какви фази преминава. Нали всъщност изкуството не е само да разкраси средата ни, но и да каже нещо на нас, човеците, да зададе някакъв въпрос", каза още артистът.
Проектът е озаглавен "Изкуство без въглероден отпечатък", а разговорно Серафимов го нарича "Разпънат лед" и се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства".
За творбата всичко зависи от природата, включително и колко дълго време ще съществува. Но първо - дали ще стане достатъчно студено по Йордановден, та да има естествен лед...
Ако всичко мине успешно, през юни ще бъде показана изложба с фотографии от различните етапи на скулптурата.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..