Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативна платформа генерира индивидуални училищни тестове

Така се пести време на учителите и прави преписването невъзможно, твърди разработчикът ѝ Александър Попов

Снимка: Facebook/SmartTest

Българска платформа помага на учители и ученици като пести време за проверка на тестове чрез алгоритъм.
Основната цел на иновативното изобретение е чрез създаването на тестове за всеки ученик преписването да бъде невъзможно.

Повече подробности научихме в предаването "Ритъмът на столицата" от нейния основател и разработчик Александър Попов.
Той подчерта, че мисията на Smart test е да подпомогне образователния процес възможно най-много, като увеличи времето на учителите да подбуждат и вдъхновяват учениците и да намали времето, прекарвано в скучни и повтарящи се задачи, като например проверка на класни работи и анализите на проверките, извършвани на хартиен носител.

"Учителите могат за секунди да започнат даден тест, избран за всеки клас. Целта е да се пести време от създаване на тестове, проверяване на тестове и създаване на анализи по тестове", посочи Александър Попов.

Някои от учителите са споделили, че това спестява около 22 часа средно на месец.
В момента платформата работи с 53 училища в цялата страна, за София те са около 13, сред тях начални училища и гимназии.



Разработчикът подчерта, че платформата цели да намали преписването сред учениците, което я прави харесвана от учителите.

"Като се намали преписването, учителите ще имат по-добра представа за знанията на учениците, ще знаят на кого и върху какво да наблегнат -  посочи още той. - Смятам за важно преписването освен да се намали, при възможност да се елиминира изцяло, тъй като то действа демотивиращо за учениците, които влагат труд, виждайки, че преписвачът може да изкара по-добра оценка от тях", допълни още Попов. Той се позовава на проучване в Швеция, което доказва, че в училища, където преписването е по-висок процент, учениците са демотивирани, бягат от клас, съществува по-голям тормоз и насилие.

Може ли това, че учениците ще решават различни тестове, да доведе до разлики в показаните знания?
Учителите следва да внимават, макар че тестовете са различни, те да бъдат с еднаква трудност и точно това платформата позволява, твърди разработчикът.
Той разкри още, че платформата е включена в една от Националните програми на МОН, чрез която всяко училище може да заплати свой абонамент за Smart Test, след което министерството възстановява сумата.

Дигитализацията ли е бъдещето на образователния процес?
"Смятам, че това е бъдещето - изпитите да се дигитализират, най-малкото, ще се спести доста хартия", каза Попов и допълни, че освен изброените ползи за учителите, платформата е полезна и на учениците, на които се предоставя възможност да я ползват безплатно, да решават тестове и да проверяват своите знания. 

В заключение Александър Попов разкри, че не липсват предизвикателства относно финансирането на платформата, както и конкуренцията на пазара, но изрази надежда, че в бъдеще ще продължи да набира популярност, тъй като счита разработката ѝ за добра кауза.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Гордана Медин

Проф. Гордана Медин: Докато стигне своята зрялост, термоядреният синтез ще продължава да стимулира умовете

ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..

публикувано на 05.05.25 в 17:34
Предвидените купи и медали

За 21-ви път ще се проведе Националният туристически преглед "Кристален еделвайс"

Тази година за 21-ви път ще се проведе Националният преглед на туристическите умения и сръчности “Кристален еделвайс”. Това са ученически състезания, които се провеждат на язовир “Копринка”, близо до гр. Казанлък в няколко дисциплини.  Състезанието се провежда между 20 и 22 юни. Участват ученици между пети и 12. клас, като са разделени в две..

публикувано на 05.05.25 в 16:35

Качеството (на живот) обуславя количеството (на населението)

По данни на Националния статистически институт (НСИ) през 2024 година населението  на България е намаляло с около 8 хиляди души и в момента то е 6,430 милиона. Анализ на демографските тенденции от Института за изследване на населението и човека към БАН потвърждава констатацията. От една страна продължава отрицателният естествен..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Кредитирането, еврозоната и спадът в разрешителните за строеж катализират сделките с имоти

Възходящата тенденция в пазара на недвижими имоти, която се забелязва след ковид пандемията, продължава. С 3% е нараснал броят на сделките с недвижими имоти в България през първото тримесечие на 2025 г. За София покупко-продажбите са се увеличили с 18 на сто . Това съобщи пред БНР-Радио София Веселина Стоева - председател на "Асоциация за..

публикувано на 05.05.25 в 15:35

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната в изложбата "Какво ни свързва"

Осем артисти изследват връзките между изкуството и храната, отразени в съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии и визии. Резултатът от тази връзка може да бъде разгледан в изложбата "Какво ни свързва" в Национална галерия/ Софийски арсенал- Музей за съвременно изкуство. “Опитът на Илина Коралова като известен куратор и като човек,..

публикувано на 05.05.25 в 14:56

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сринали са се сайтовете на НАП, Агенция "Митници", Министерството на електронното управление, показа проверка на БНР. Страниците на институциите към момента са недостъпни. Всички те се поддържат от Министерството на електронното управление. Все още не е ясна причината за срива, като от МЕУ посочват, че ще извършат проверка.

публикувано на 05.05.25 в 14:43