Българите все повече са интересуват от финансовата си грамотност, как работят парите, повишават своята инвестиционна култура. Те вече се питат не само как да изкарат повече пари, но и как да ги задържат, как да ги увеличават по интелигентен начин, как да участват на глобални пазари.
Това сочат предварителните очаквания и първоначални данни на Финансова академия (Finance Academy), чиито членове и лектори инициират провеждането на онлайн анкета, с която търси отговори за инвестиционните навици на българите.
„По натрупаните до момента признаци можем да съдим, че българинът има повече пари (разбира се не става дума за всички, масово). Средната прослойка в момента се чуди как да не загуби спестяванията, които има. И хората от тази прослойка все повече осъзнават, че имат нужда от повишаване на финансовата грамотност, разбират и говорят за парите като глобална тема, а не просто като средства, които влизат в банковата сметка. Все повече хора следят за какво харчат парите си, как могат да оптимизират разходите си“, изтъкна пред Радио София Георги Захариев от Finance Academy.
Той посъветва хората да проучат как работят различните видове инструменти и инвестиции, за да изберат според своите търсения, цели и склонност да рискуват, дори според възрастта си.
„Мит е, че трябва да завършиш курс или висше образование, за да умеем да управляваме парите си. Съществуват фундаментални правила и принципи. От Finance Academy сме приели това за наша мисия – да научим повече българи на тези принципи, с които да си гарантиран повече финансова свобода са в бъдеще. За последните 2 години сме обучили над 13 хиляди души“, допълни Захариев.
Чуйте повече по темата в разговора на Лъчезар Христов.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..