Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С игри и занимания скаутите неусетно се научават на добри дела

Търсят попълнения за новия софийски клуб „Планинец“

Снимка: Скаутски клуб Кафяв мечок

Скаутите не са измислени от американците, колкото и филмите да всяват подобни заблуди. Организацията им е идея и първа реализация на англичаните, от 1907 година.

Създател е бившият военен Робърт Стивънсън Смит Бейдън-Пауел (по-късно получил титлата сър). Заслугите му са безспорни – за пръв път обръща внимание на децата под 18 години, приносът му е в тяхното организирано младежко движение.

В България скаутското движение се привнася само 4 години по-късно – през 1911-а. Прекъсването е от 1943 до 1990 година, когато социалистическите страни въвеждат пионерските организации.

Днес в света скаутите са 40 милиона.

Това разказа пред Радио София Живко Жечев (▼) , един от активните доброволци в Българското скаутско движение.


Той подчерта, че скаутите не са обвързани политически и религиозно.

Осемгодишно дете може да натрупа завиден опит, благодарение на скаутските лагери, срещите с други култури и етноси. Децата се забавляват не само с игрите, но и заради различните други участници.

В лагерите телефонът не се скрива, а задължително се изоставя, а изработката на различни предмети със собствените ръце присъства постоянно в програмите. Децата се учат не само как да си построят палатката и да запалят огън, но и да си изработят сушилнята, например, да изградят мивката (е, с помощта и на възрастен) и т.н.

Организацията е от 600 члена, от които около 200 са доброволците, които имат различни професии.

Програмата не е инцидентна. Децата всяка седмица се събират на открито или закрито и имат занимания. Всеки клуб сам определя събитията и ангажиментите за годината.

Най-големият скаутски клуб е в Русе. Във Варна има 4 формации.

В София клубовете са два – „Кафяв мечок“ и „Планинец“.

Вторият е съвсем нов и за него се приемат членове на възраст 12-15 години.

Скаутските принципи са:

  • дълг към Бога и отечеството 
  • дълг към себе си
  • грижа за другия.

„Всяка година избираме социална кампания, която да промотираме и поддържаме. Освен това действаме съвместно и с други неправителствени организации за помощ, децата се учат на самостоятелност и креативност. Научаваме малките скаути на умения и добри дела неусетно, с игри“, каза още Живко Жечев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арестувани са агресивни мъже, предизвикали нападения в столичен мол

Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения  в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..

публикувано на 22.11.24 в 11:05
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40