Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застрахователната култура на българина се повишава

Снимка: БГНЕС

Подобри ли се застрахователната култура на българина и какво застраховаме най-често? Започнахме ли да обръщаме повече внимание на застраховките на жилището и на живота си? Гледа ли вече българинът на застраховките като инвестиция или все още ги смята по-скоро за излишен разход? Подължава ли тенденцията българинът да прави само задължителните застраховки, като "Гражданска отговорност" например и повишиха ли се и цените на тези услуги у нас?

По темата пред Радио София говори Веселин Ангелов, изпълнителен директор на едно от големите застрахователни дружества у нас и член на Асоциацията на българските застрахователи. Той поясни, че в последно време се наблюдава доста положително изменение на нагласите на хората и особено на финансовата култура, но има още какво да се желае. По думите му това трябва да залегне в училищата и университетите, тъй като е важна част от нашето ежедневие за това как да управляваме правилно своите финанси и как да прехвърляме рисковете около нас на други за да не страдаме ние и нашето семейство.

Относно застраховането той каза:

"Трябва да свикнем, че това е една неразделна част от нашето ежедневие и прехвърлянето на риска да не се разглежда като някакъв основен разход, а като нещо, което трябва да го имаме. Защото в момент, когато настъпи някое събитие, като например наводнение, като имаме доста често такива събития през последните години виждаме, че измерението на едно такова събитие достига хиляди левове".

Той сподели, че автомобилното застраховане представлява около 80% от пазара, а на второ място се нарежда имущественото. Ръстът при животозастраховането се е дължал на това, че голяма част от хората го намират като инвестиция, а в държави като САЩ то е основен източник на доход и дори пенсионен доход, и там хората го намират за нещо естествено.

"Когато всечко расте нормално е и застрахователните продукти да растат. Разбира се те не следват темпа на инфлацията, а тяхното нарастване е доста по-малко", отбеляза Ангелов. Той добави, че информираността е ключова за това, все-повече хора да сключват застраховки.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.  Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..

публикувано на 17.12.24 в 13:25