Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъбреците „обичат” грозде, банани, круши, киви и кестени

Кестенът се смята за ядка на дълголетието
Снимка: Природен парк Беласица

Грозде, банани, круши и киви - тези четири плода, според специалистите, със сигурност ще „допаднат” на вашите бъбреци и те ще ви се отблагодарят подобаващо за положените грижи.

Грозде

Този плод подпомага секрецията на течностите в организма, укрепва далака и подобрява храносмилането

Според китайската медицина, гроздето е топъл и влажен плод и може да се консумира от хора от всички възрасти. Има благоприятно въздействие върху далака, белите дробове и бъбреците и помага за кръвоснабдяването. Клиничните данни сочат, че гроздето има известен поддържащ ефект при лечението на пациенти с нефрит. Консумацията на умерени количества грозде помага също така за подхранване на черния дроб и за подобряване на зрението.

Крушата
е популярен плод с разнообразни сортове. Снежната круша е сладка и хрупкава. Обикновено се отглежда в Синдзян, където плодовете са изложени продължително време на слънце. Захарта в нея се превръща във фруктоза, усвоява се лесно от човешкия организъм. Плодът има висока хранителна стойност. Сокът от круши има освежаващо наситен вкус, който може да предотврати гаденето, да успокои дишането и да подобри здравето на зъбите.

Плодът е полезен при простудни заболявания. Богат е на фибри, които помагат за облекчаване на кашлицата и болките в гърлото. Като цяло яденето на круша след хранене може да помогне за намаляване на приема на мазнини и за подобряване на здравните показатели.

Редовната консумация на креша улеснява процесите на уриниране и дефекация и премахва възпаленията. Има много начини за консумиране на круши. Най-добрият начин за подобряване на функцията на бъбреците е да се пие пресен сок от круши. В дългосрочен план това ще има очевиден ефект върху здравето на целия организъм.

Бананите

са богати на калий и витамин В. Независимо от ползата за бъбреците, този плод се различава от останалите по това, че хората, страдащи от възпаление на бъбреците, не трябва да ядат банани или трябва да ги консумират в по-малки количества.

Калият в бананите може да изостри симптомите на нефрита. Здравите хора могат да ядат банани и това ще бъде полезно за бъбреците им, но ако имат някакъв дискомфорт, по-добре е да ядат по-малко или изобщо да се откажат от бананите в менюто.

Киви

Сокът на този плод е богат на витамин С, благодарение на което подпомага кръвообращението, облекчава умората и изчиства токсините от бъбреците.

Редовната консумация на киви е полезна за организма - помага за увеличаване на апетита, намалява чувството за затлъстяване и подобрява храносмилането. Ако нямате апетит или сте с лошо храносмилане, пиенето на сок от киви може да помогне за облекчаване на стомашния дискомфорт.

В допълнение към тези плодове може да добавите ядки, като обърнете особено внимание на кестените.

Кестенът укрепва работата на бъбреците и предпазва черния дроб.

Умерената консумация на кестени ще се отрази благоприятно на бъбреците ви и ще осигури на организма ви енергия и витамини, както и необходимото нишесте и захар. Кестенът се смята за ядка на дълголетието, тъй като е полезен за здравето, с което удължава живота ви. 
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34