Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъбреците „обичат” грозде, банани, круши, киви и кестени

Кестенът се смята за ядка на дълголетието
Снимка: Природен парк Беласица

Грозде, банани, круши и киви - тези четири плода, според специалистите, със сигурност ще „допаднат” на вашите бъбреци и те ще ви се отблагодарят подобаващо за положените грижи.

Грозде

Този плод подпомага секрецията на течностите в организма, укрепва далака и подобрява храносмилането

Според китайската медицина, гроздето е топъл и влажен плод и може да се консумира от хора от всички възрасти. Има благоприятно въздействие върху далака, белите дробове и бъбреците и помага за кръвоснабдяването. Клиничните данни сочат, че гроздето има известен поддържащ ефект при лечението на пациенти с нефрит. Консумацията на умерени количества грозде помага също така за подхранване на черния дроб и за подобряване на зрението.

Крушата
е популярен плод с разнообразни сортове. Снежната круша е сладка и хрупкава. Обикновено се отглежда в Синдзян, където плодовете са изложени продължително време на слънце. Захарта в нея се превръща във фруктоза, усвоява се лесно от човешкия организъм. Плодът има висока хранителна стойност. Сокът от круши има освежаващо наситен вкус, който може да предотврати гаденето, да успокои дишането и да подобри здравето на зъбите.

Плодът е полезен при простудни заболявания. Богат е на фибри, които помагат за облекчаване на кашлицата и болките в гърлото. Като цяло яденето на круша след хранене може да помогне за намаляване на приема на мазнини и за подобряване на здравните показатели.

Редовната консумация на креша улеснява процесите на уриниране и дефекация и премахва възпаленията. Има много начини за консумиране на круши. Най-добрият начин за подобряване на функцията на бъбреците е да се пие пресен сок от круши. В дългосрочен план това ще има очевиден ефект върху здравето на целия организъм.

Бананите

са богати на калий и витамин В. Независимо от ползата за бъбреците, този плод се различава от останалите по това, че хората, страдащи от възпаление на бъбреците, не трябва да ядат банани или трябва да ги консумират в по-малки количества.

Калият в бананите може да изостри симптомите на нефрита. Здравите хора могат да ядат банани и това ще бъде полезно за бъбреците им, но ако имат някакъв дискомфорт, по-добре е да ядат по-малко или изобщо да се откажат от бананите в менюто.

Киви

Сокът на този плод е богат на витамин С, благодарение на което подпомага кръвообращението, облекчава умората и изчиства токсините от бъбреците.

Редовната консумация на киви е полезна за организма - помага за увеличаване на апетита, намалява чувството за затлъстяване и подобрява храносмилането. Ако нямате апетит или сте с лошо храносмилане, пиенето на сок от киви може да помогне за облекчаване на стомашния дискомфорт.

В допълнение към тези плодове може да добавите ядки, като обърнете особено внимание на кестените.

Кестенът укрепва работата на бъбреците и предпазва черния дроб.

Умерената консумация на кестени ще се отрази благоприятно на бъбреците ви и ще осигури на организма ви енергия и витамини, както и необходимото нишесте и захар. Кестенът се смята за ядка на дълголетието, тъй като е полезен за здравето, с което удължава живота ви. 
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59