Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леденият, лендарт кръст, в който се вижда и драма, и надежда

Макар и с известно изчакване, лендарт проектът на кюстендилския учител и художник Евгени Серафимов и неговата школа „Новите майстори“ видя бял свят и предизвика много фотографи да направят ефектни снимки този уикенд.

Мястото е язовир „Валого“, а арт инсталацията „с нулев отпечатък“ зависеше изцяло от природата – както от създаването, така и продължителността на живот.

Идеята на Серафимов беше леденият кръст да бъде представен точно на Богоявление, но тогава температурите не позволиха да се проведе артистичната проява.

„Всъщност, аз днес си дадох сметка, че водата в Кюстендилско замръзна точно когато се разтресе земята в Турция. И ние можахме да направим този кръст именно по същото време. Приемам го наистина като един знак свише и посвещавам тази ледена скулптура на всички жертви. Да е като лъч светлина над цялата тая мъка. Идеята на този лендарт, на това изкуство е именно надеждата - като вяра, като кръст. Водата - това е животът на нашата планета“, отбеляза пред Радио София артистът.

В събота неговата инсталация е предизвикала много фотографи да хванат апаратите, получил се е импровизиран фотопленер.

Така творбата е заживяла свой собствен живот – всеки фотограф е надградил ледения кръст по свой собствен начин – един го е видял по-драматично, друг по-импресионистично.

В някои се чувства много силно надеждата, в някои - разочарованието, че ще стопи“, допълни Серафимов.

Художникът има идеи и за други лендарт творби, свързани с 3-метровия кръст, който засега остава в язовира.

Ледът в него все още блести, топи се и създава цветни, красиви, неповторими картини на фона на залеза или изгрева. Образува се висулки, появяват се нови форми

Вижте го, докато не се е затоплило.

Снимки: Евгени Серафимов

Вижте още:

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър на "А to jazZ" - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на Георги..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30