„Учениците са мислещи и знаещи лидери“, казват в столичното 19-о СУ „Елин Пелин“. Без да подлагаме на съмнение твърдението, потърсихме пътищата, по които са минали в школото, за да имат самочувствието за това.
Отговор и разяснения пред Радио София даде Калин Радулов – преподавател по предприемачество в същото училище.
Според него, изграждането на лидерски качества и умения е съвкупност от много паралелни неща. Но най-важните са три стъпки: ясна визия, ефективна комуникация и подкрепяща среда.
„За да може да се изгради една среда и култура на лидерство, при нас всичко тръгна от визията – каза Радулов. - Това означава, че знаем точно какви цели имаме и какво искаме да постигнем като институция, какви трябва да бъдат както учителите, така и нашите ученици. И най-вече как да ги мотивираме да го постигнат.
Сред ключовите моменти е ефективната комуникация - както между учителите, така и между учениците и ръководството - да могат да чуят обратна връзка, да дадат градивна критика, да са отворени.“
По думите на учителя, не бива да се страхуваме от грешките, от провала. Тогава отключваме потенциала си за растеж и за личностно развитие, тъй като „можем да го наречем грешка, но можем да го наречем и експеримент. Всъщност от грешките, от всеки неуспешен експеримент можем да получим може би най-ценната информация“.
Радулов допълни и колко е важно младите хора отрано да се научат на самостоятелност, поемане на отговорност и вземане на решения – за себе си и за екипа.
В 19-о училище постоянно се опитват да бъдат по близо до реалността, да бъдат актуални и ефективни, дори и при определянето на задачи, проекти и домашни. Разискват и решават казуси и проблеми от живота и бизнеса.
„При нас учениците искат също да са готини, но не със скъпи дрешки или като пушат цигари, а като измислят оригинални идеи, развиват свои проекти. Това мислене и поведение е заразяващо“, казва не без гордост Радулов.
С него разговаря Катя Василева.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..