Всяка година под егидата на Световната здравна организация от 2006 година се отбелязва Деня на бъбрека.
През 2023 г. 10-ти март е определен за Световен ден на бъбрека. Глобалната кампания е посветена на повишаването на осведомеността за значението на бъбреците за човешкото здраве, за намаляване честотата и въздействието на бъбречните заболявания и свързаните с тях здравословни промени. Световният бъбречен ден е съвместна инициатива на Международното дружество по нефрология и Международната федерация на бъбречните фондации – Световен бъбречен алианс.
Според световните статистики заболеваемостта от хронично бъбречно заболяване е между 11-13%, а в България е около 14%. Страната ни е на едно от водещите места по смъртност вследствие на хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) като жените са засегнати малко по–често от мъжете. Хроничното бъбречно заболяване се среща най-често във възрастовата група между 45 и 64 години.
Диабетът и високото артериално налягане са сред най-честите причини за развитие на хронично бъбречно заболяване, следвани от хроничните гломерулонефрити, хроничните пиелонефрити, системните автоимунни заболявания, бъбречно-каменната болест и вродените аномалии на отделителната система. Други рискови фактори са: сърдечните заболявания, затлъстяването, фамилната обремененост и напредналата възраст.
Симптомите, които насочват към необходимост от консултация с нефролог са свързани с изразена обща отпадналост, често уриниране, съпроводено с парене и смъдене, отделяне на по-мътна или пенеста урина, добавен неприятен мирис към урината, по-често нощно уриниране, поява на отоци по клепачите и долните крайници, суха и сърбяща кожа, метален вкус в устата, гадене и повръщане. При голяма част от хората с хронично бъбречно заболяване липсват симптоми и то се открива случайно при провеждане на изследвания по друг повод. Последствията и усложненията от него могат да засегнат множество органи и системи, което превръща заболяването в социално значимо и с потенциал за развиваща се глобална пандемия.
Във връзка с отбелязването на Световния ден на бъбрека, на 10 март 2023г. (петък), в Университетска болница „Лозенец“, ул. Козяк № 1, се организират безплатни медицински прегледи от нефролог, които включват преглед и ехографско изследване на отделителната система.
Висококвалифицираните ни специалисти: доц. д-р Велислава Димитрова, д-р Емилия Йорданова, д-р Даниела Арабаджиева и д-р Надя Велкова ще преглеждат желаещите от 08.30 часа в кабинет 1 и 2, ет.1 и кабинета „Хемодиализа“ -1 ет. на Медицински център „Лозенец“.
Желателно е явилите се да носят предходна медицинска документация и актуални изследвания на кръв и урина – пълен анализ със седимент и микробиологични изследвания на урина.
Заявките за безплатните прегледи ще се осъществяват през контактната ни форма, както и на тел. 02 96 07 682.
В средата на работната седмица във "Форум" Любомир Карадимов и Росен Юлиев коментираха следните теми: Проучване на "Галъп" : При вот сега ГЕРБ са първи, ДПС-Ново начало на второ място… Реториката срещу еврото консолидира управляващите. "Галъп": ГЕРБ-СДС са първа политическа сила, на второ място излиза "ДПС–Ново начало" Май трябваше ПП и ДБ..
Доц. Владимир Божилов е астрофизик и научен експерт към Детския научен център "Музейко". Именно там на 19 юни ще се проведе Science Night: "Какво става със Земята" . "От 19 часа почти до полунощ сме подготвили страхотна програма с екипа на "Музейко", включително научно-популярни презентации и възможности за срещи с учени“, допълни Божилов...
По повод 90 години от рождението на незабравимия поет Дамян Дамянов, който е и жител на столичния район "Изгрев", емблематичният парк "Тинтява" вече ще носи неговото име, съобщи районният кмет д-р Делян Георгиев. Столичният общински съвет единодушно подкрепи доклада на д-р Георгиев с искане поетът да бъде почетен, като един от любимите паркове в..
Има ли професия "човек"? Това не е въпрос само за деца. Ако питате и възрастните какво прави социалният работник , не всеки ще може да ви даде задоволителен отговор. От фондация "За нашите деца" за подели инициативата да обяснят и популяризират дейността на специалистите в социалната сфера, в чиито ръце попадат не само деца или хора..
В България през 2025-а честваме 130 години организиран туризъм. По този повод Българския туристически съюз (БТС) организира програма, която ще включва различни активности и празненства през летния и есенния сезон. Очаква се и в близките седмици да стане активно за потребители специализирано приложение за туризмът. То цели да спре изгубването на..
Единен транспортен оператор, който да управлява транспортната услуга в столицата, предлага "Спаси София". Политическата група внесе доклад за разглеждане от общинския съвет (СОС), в който сегашните 4 дружества се обединяват в единна структура. Намаляване на административните разходи, ефективност на услугата и по-бързо навлизане на нови, са сред..
През лятото винаги е добре морето да е на крачка разстояние, особено за онези, които използват всяка свободна минута да се насладят на морския бриз, плисъка на вълните и емоциите от изгрева. Естествено, да запалиш колата от София до Бургас е най-бързият и независещ от други обстоятелства начин - като час на тръгване и пристигане, например. Но и..