Относно патриархалните традиции психологът сподели, че те придават на момичетата чувство на дълг, които ги задържа към семейството. Той е първоначално към родителското семейство, а по-късно се пренася и към брачния партньор. Докато момчето има нужда от своята майка и в много голяма степен от своя баща за процеса по идентификация с мъжа и мъжката роля, то момичето остава свързано със своята майка и се опитва да почерпи от нея опит и идеи за това, каква е жената по принцип.
"Ако дъщерята, когато се омъжи отива в друго семейство, понякога то е и доста далече пространствено, то за сина се предполага, че остава в родителския си дом, остава на същото място и води снаха. По този начин се обезпечава грижата за възрастните хора, тоест за родителите, когато те остареят. Така че в този смисъл казвам, че нещата са противоречиви, защото както имаме майки, които казват: ооо, само дъщерята ще те гледа, не разчитай на снахата, така в същото време пък ако нямат момче, мъжка рожба се чувстват недостатъчно пълноценни, реализирани и удовлетворени като майки", посочи Младенова.
Тя отбеляза, че целта една дъщеря не е да бъде отдушник на емоционалните състояния на своята майка, а по-скоро майката да подкрепя дъщерята в нейния самостоятелен личен път на развитие. По думите й контролиращата и свръхобсебваща майка може да бъде както много добра и загрижена, също и такава, която контролира през авторитаризма и желанието да властва над своята дъщеря. Това кара дъщерята да се отдалечи, за да не попада под нейното влияние:
"Нерядко жените, които имат конфликтни и противоречиви взаимоотношения със своята майка доста по-лесно преработват тези трудности, отколкото жените, които смятат своята майка за перфектна", отбеляза Младенова. Тя допълни, че колкото повече знания и умения придобива детето, толкова повече майката следва да се отдалечава от него:
"В някакъв момент, когато детето види, че не се справя достатъчно добре, по всяка вероятност то ще се обърне към нас за подкрепа. Това е моментът, в който можем да му покажем нещо. Майките сме склонни в днешно време да предпазим детето както от всяко препятствие пред физическата му цялост и здраве, тоест да обезопасим къщата, всеки един ръб да е изпилен, да има там протектори, всичко да е вдигнато, прибрано, така че детето да няма досег до абсолютно нищо, което да бъде счупено, повредено и рисковано, така и в емоционално отношение. Днешните майки са изключително тревожни по отношение на това, да не би случайно те да нанесат някаква емоционална травма на своето дете".
Тя посочи, че много големи трудности създават майките, които нямат граница между себе си, своето "лично" и това да признаят "личното" на своето дете. Момичета, които са израснали в среда, в която са били полагани прекомерни грижи за тях, съзрявайки очакват от своите съпрузи да се грижат за тях.
"Изключително важно е първо майката да предаде на дъщерята любов и усет към собствения пол. Тя да се чувства важна, значима като жена, достойна за обич, за внимание, за грижа и ценяща и обичаща своя собствен пол. Да се обича като жена, а не да влиза постоянно в тази конкуренция, която много често виждаме в днешния свят между жените и мъжете. Така или иначе априори ние имаме някакви разлики и е важно всеки да обича и да оценява своя пол такъв, какъвто е", заяви Младенова.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..