"Като част от инициативите на катедра "Астрономия" към Физическия факултет на СУ се опитваме да популяризираме българските приноси в световната наука. Една от нашите инициативи е, всеки четвъртък от учебната година от 19:30 да говорим за астрономия с водещ български специалист", отбеляза доц. д-р Божилов.
Той отбеляза, че за намирането на екзопланети е особено важно наличието на модерна телескопска техника и поясни, че екзопланета е всяка една планета, която обикаля около звезда различна от Слънцето. Броят на откритите към момента такива планети е около 5300, а няколко десетки от тях са открити от български астрономи. Теоритично на някои от тях, при наличието на вода би могло да има живот, сподели специалистът.
"За съжаление разстоянията в космоса са много по-големи от всичко, с което сме свикнали ние хората. Най-близката звезда след Слънцето, това е звездата Проксима от съзвездието Кентавър. Около нея има екзопланета, която е близка по размери до Земята, най-вероятно има скалиста повърхност и попада на подходящо разстояние за да бъде потенциален дом на живот. Но най-близката звезда след Слънцето е на 4.2 светлинни години", посочи доц. д-р Божилов. Той уточни, че това разстояние се равнява на 40 хиляди милиарда километра.
Намирането на нови планети изисква сложна телескопска техника, а повечето от тях са открити с непреки методи. Когато някоя планета преминава пред звездата, нейният блясък намалява и ако периодично се засича такова намаляване, тогава може да се твърди, че около звездата има екзопланета.
"Втори непряк метод, който също е много мощен е методът, при който гравитационното поле на планетата влияе върху звездата и това леко кара звездата да се измества по лъча на зрение спрямо наблюдателите", поясни доц. д-р Божилов.
Той прикани всички любители на астрономията да посетят кръжока, както и да посетят Деня на отворените врати във Физическия факултет, който ще бъде на 22 април от 10:00 ч. сутринта. Тогава всеки, който желае ще може да разгледа факултета заедно с всички негови лаборатории. От 16:00 ч. всички желаещи могат да заповядат в Астрономическата обсерватория на СУ, да наблюдават слънцето с телескоп, както и да чуят интересни лекции по астрономия. Същата програма ще бъде повторена на 29 април, когато е Пролетният ден на астрономията.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица коментатори във "Форум“ са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Ръст на заплатите с 65% не стига или защо няма шофьори за градския транспорт - Подкрепата в..
Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
Темз Арабаджиева представи едно от най-търсените заглавия на Пролетния панаир на книгата - най новата книга на Фредерик Бакман, познат на българския читател с книги, сред които “Човек на име Уве“. Магията на писателя остава неразгадана, но едно е сигурно, читателят винаги е докоснат от написаното. Последният му роман “Моите приятели“ се..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..