"Ние за този един час ще спестим доста енергия, но по-важното е, че ще насочим вниманието на всички около нас върху проблемите, които имаме с околната среда. Всъщност това е смисълът - за този един час да си дадем сметка, че за това, което сме за да съществуваме имаме нужда от чист въздух, чиста вода, от опазена природа, от диви животни... Без тях не можем, а ги приемаме за даденост", коментира Ганчева.
Тази година фокусът на кампанията е опазване на местообитанията на застрашени и редки видове. Идеята е, колкото се може повече такива места да бъдат опазени от човешка дейност. Според данни от доклада на WWF различни видове животни са отбелязали катастрофален спад в своята численост, като от 1970 г. насам са намалели средно с 69%. Част от факторите са свръхексплоатацията на ресурсите на планетата, замърсяването, незаконният добив на дървесина и незаконното ползване на земя. България е от малкото страни в Европа, в които е запазена дива природа, пясъчни дюни и вековни гори.
"Съвсем скоро, януари месец внесохме предложение в Министерството на околната среда и водите за обявяване на 10 нови защитени територии. Част от тях са в Стара планина и са потенциални местообитания на риса. Някога много отдавна е имало рисове в България, това са изключително потейни животни, които не може човек току-така да срещне и да види. От много време няма данни за тези животни, въпреки, че на Балканския полуостров все още ги има. Нашата цел е създавайки защитена местност, обособявайки едно пространство като защитено от човека да има шанс това емблематично животно да се завърне", отбеляза Ганчева.
През 2008 година в Северозападна Стара планина са засечени следи от рис. На този етап най-голяма популация има в северните части на Европа, както и в западните. Друг застрашен вид са дунавските есетри.
"За първи път от 4 години насам имаме невероятната възможност да отбележим Часът на Земята на живо с наши поддръжници", сподели Ганчева. Всички желаещи са поканени в клуб Mixtape 5 в събота, 25.03.23 от 20:30 ч., където ще има богата програма.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..