На книжния пазар излезе „Господин Изразителен“ – книга, която обединява енергията на две силни творчески личности – полската писателка и носителка на Нобелова награда за литература за 2018 година, Олга Токарчук и художничката Йоанна Консехо, лауреат на специалната награда „Рагаци“ от Болоня, за да се превърне в едно полиграфическо бижу, с мощно въздействие върху всички сетива.
Тандемът Олга Токарчук – Йоанна Консехо е познат още и от философската притча „Изгубената душа“.
„Господин Изразителен“ ни отвежда в един въображаем свят, който обаче, много напомня на света от днес – азът, издигнат на пиедестал, лъскавата коруба на илюзията за щастие, плъзгането по повърхността.
Специални гости в „Добър вечер, София“ са редакторът на книгата – Невена Дишлиева - Кръстева и преводачът Крум Крумов. Те споделиха с какво тази книга е специална за всеки от тях.
„Нещата, които прави Олга, говорят на вътрешните нива на душата ми, затова, каквото и да направи, в какъвто и вид да избере да разкаже своята история, аз съм твърдо зад – бих го издала“ – категорична е редакторката Невена Дишлиева - Кръстева.
Пищните илюстрации и изключително премереният текст са за хора с усет към метафориката на визуалното, към която е добавена силата на иносказателното слово.
Специфични в книгата са освен илюстрациите, които “говорят“ и нямат нужда от превод, но и думите, защото „текстът е изключително кондензиран и това е добре да се има предвид, преди да седнеш да четеш. От друга страна, приключвайки книгата, ако усетиш „карфицата“ под нокътя си, значи си на добър път“, твърди преводачът Крум Крумов и допълва:
Всичко зависи от реакцията ти, докато я четеш и когато прочетеш последното изречение. Лично аз минах през цял спектър от емоции – докато я четях, после докато я превеждах, тя е един лакмус за мен“.
Сюжетът фантастичен и малко плашещ
„Господин Изразителен“ е модерен прочит на мита за Нарцис. Обладан от собствената си красота, отразена не във водите на езеро, а в очите на хилядите, милиони, жадно поглъщащи с очи всяко инфлуенсърско селфи, героят бавно губи своята идентичност.
Отчаяните му опити да запази избледняващата обич на публиката, правят „Господин Изразителен“ история за всички възрасти, включително за по-малките читатели, у които родителите биха искали да възпитат съзнателност към днешния забързан свят и ценностите в живота.
Живеем във време, в което насила се опитваме да свикнем с „новото нормално“ – че е здравословно да си правим селфита, от друга страна не е здравословно и ето, идва един такъв коректив, който според мен е много нужен и който тепърва ще се появява под формата на най-различни артистични изпълнения, било то от художници, писатели или музиканти, смята Крум Крумов.
Важно е да се казват и плашещите неща, за да не говорим само протоколно, твърди редакторът Невена Дишлиева-Кръстева.
Напоследък, хората са свикнали да си правят снимки пред разни забележителности и да демонстрират щастие, а Олга Токарчук точно това показва, че повърхността не е това, което е отдолу, и самата структура на книгата е такава – започва от леките детски рисунки и накрая стигаш до момент, в който осъзнаваш обезличаването, увредата и може би вече е късно, прави съпоставка редакторът.
Балансът е „в едно здравословно отношение към всичко“, допълва преводачът.
Чуйте още интересни аспекти от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..