На книжния пазар излезе „Господин Изразителен“ – книга, която обединява енергията на две силни творчески личности – полската писателка и носителка на Нобелова награда за литература за 2018 година, Олга Токарчук и художничката Йоанна Консехо, лауреат на специалната награда „Рагаци“ от Болоня, за да се превърне в едно полиграфическо бижу, с мощно въздействие върху всички сетива.
Тандемът Олга Токарчук – Йоанна Консехо е познат още и от философската притча „Изгубената душа“.
„Господин Изразителен“ ни отвежда в един въображаем свят, който обаче, много напомня на света от днес – азът, издигнат на пиедестал, лъскавата коруба на илюзията за щастие, плъзгането по повърхността.
Специални гости в „Добър вечер, София“ са редакторът на книгата – Невена Дишлиева - Кръстева и преводачът Крум Крумов. Те споделиха с какво тази книга е специална за всеки от тях.
„Нещата, които прави Олга, говорят на вътрешните нива на душата ми, затова, каквото и да направи, в какъвто и вид да избере да разкаже своята история, аз съм твърдо зад – бих го издала“ – категорична е редакторката Невена Дишлиева - Кръстева.
Пищните илюстрации и изключително премереният текст са за хора с усет към метафориката на визуалното, към която е добавена силата на иносказателното слово.
Специфични в книгата са освен илюстрациите, които “говорят“ и нямат нужда от превод, но и думите, защото „текстът е изключително кондензиран и това е добре да се има предвид, преди да седнеш да четеш. От друга страна, приключвайки книгата, ако усетиш „карфицата“ под нокътя си, значи си на добър път“, твърди преводачът Крум Крумов и допълва:
Всичко зависи от реакцията ти, докато я четеш и когато прочетеш последното изречение. Лично аз минах през цял спектър от емоции – докато я четях, после докато я превеждах, тя е един лакмус за мен“.
Сюжетът фантастичен и малко плашещ
„Господин Изразителен“ е модерен прочит на мита за Нарцис. Обладан от собствената си красота, отразена не във водите на езеро, а в очите на хилядите, милиони, жадно поглъщащи с очи всяко инфлуенсърско селфи, героят бавно губи своята идентичност.
Отчаяните му опити да запази избледняващата обич на публиката, правят „Господин Изразителен“ история за всички възрасти, включително за по-малките читатели, у които родителите биха искали да възпитат съзнателност към днешния забързан свят и ценностите в живота.
Живеем във време, в което насила се опитваме да свикнем с „новото нормално“ – че е здравословно да си правим селфита, от друга страна не е здравословно и ето, идва един такъв коректив, който според мен е много нужен и който тепърва ще се появява под формата на най-различни артистични изпълнения, било то от художници, писатели или музиканти, смята Крум Крумов.
Важно е да се казват и плашещите неща, за да не говорим само протоколно, твърди редакторът Невена Дишлиева-Кръстева.
Напоследък, хората са свикнали да си правят снимки пред разни забележителности и да демонстрират щастие, а Олга Токарчук точно това показва, че повърхността не е това, което е отдолу, и самата структура на книгата е такава – започва от леките детски рисунки и накрая стигаш до момент, в който осъзнаваш обезличаването, увредата и може би вече е късно, прави съпоставка редакторът.
Балансът е „в едно здравословно отношение към всичко“, допълва преводачът.
Чуйте още интересни аспекти от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Фондация “Ято” започва първия по рода си проект, създаден специално за общността от глухи деца и младежи в България. В рамките на няколко уикенда участващите ще научат похватите на създаване на сценарий, актьорска игра и заснемане на филмов проект и то на жестов език. Записването за проекта е напълно безплатно. Най-новата инициатива на фондацията е..
В предаването “Радиокафе“, което се излъчи от град Самоков, гостува отец Любомир Мишков, който разказа за новооткритото Неделно училище в Бельова църква (храм Рождество Богородично), което беше открито с благословията на Негово светейшество, софийски митрополит и български патриарх Даниил. “Ние имахме идеята то да бъде реализирано малко..
Самоков е индустриален център, духовно средище. Тук е първата българска печатница, първата стъкларска фабрика, първата кибритена фабрика, първите големи текстилни фабрики за памучни, вълнени и ленени платове, първият български журналист - Фотинов, първият български фотограф - Атанас Карастоянов. “Да не продължаваме нататък, че ако включим и..
На 16 май, в Самоков, ще бъде връчена Националната награда за живопис "Захарий Зограф“ за 2024 г. Наградата е учредена през 1972 г. в Самоков като родното място на Захарий Зограф. Първият й носител е Светлин Русев, припомни пред Радио София Любомир Николов - уредник "Художествен фонд", фонд "Фотографии" в Градския Исторически музей в Самоков...
Втори ден продължава протестът на работещите в Столичния градски транспорт. И днес в София не се движат автобуси, трамваи и тролеи. Работи единствено метрото. Среща на кмета Васил Терзиев със синдикатите е насрочена за 14:00 часа, като след нея трябва да стане ясно дали стачката ще продължи. Първите стачкуващи в гараж "Земляне" на Столичния..
Богатото историческо минало на Самоков предоставя възможност за развитие на целогодишен туризъм. Най-големият потенциал на населеното място обаче, са хората. На това акцентира и форумът, който се провежда в Самоков, посветен на развитието на общината през следващите 25 години. На него се обсъжда какво би могло да се случи в общината. Идеята е да..
Работещите в БНР, БНТ и БТА излизат на протест на 15 май. Акцията ще бъде под надслов: "Трудът в медиите има стойност", и ще започне в 12.00 часа на кръстовището пред Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски". “Всеки път, когато някой поиска увеличение на доходите от отсрещната страна първото нещо, което чуваме е - няма средства, а..