Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артисти говорят за провала

Галина Борисова, Силвия Чернева, Цвета Дойчева
Снимка: Радио София

Втората среща от серията дискусионни събития с фокус върху провала ще се състои на 25 март 2023 г.

Да се говори за провала само по себе си вече е събитие, но да се говори за провала пред публика, с покана за диалог в група е сериозен отзвук, казват организаторите - Цвета Дойчева и Силвия Чернева от Сдружение “Стайна температура” и ХОД Движенческа лаборатория.

В дискусиите участват представители на артистичния и обществения живот, които споделят своя опит с неуспеха и уроците от него.

На връх Благовещение, гост ще бъде хореографът Галя Борисова, която ще разкаже пред публика каква роля е оказал провала за нейния професионален път.

"Има едни неща, за които всъщност човек не иска да говори, защото са много лични. И ако човек иска да пази своето лично пространство не е много удобно, но това беше може би нашето поколение, нашите родители, докато сега ми се струва... младите хора говорят много по-открито", отбелязва Галя Борисова и споделя, че при нея и приемът в балетното училище не е бил от първия път. Животът ѝ, въпреки че е избрала да говори за провала, е низ от успехи.

През 1996 г. Галина Борисова става стипендиант на Международната хореографска резиденция в Дюк Университет, Американски танцов фестивал. През 1998 г. е носител на първа награда за хореографията “A Never Ending Story” на Международния танцов конкурс в Гронинген, Нидерландия. Получава приз за солото „Хуанита Хилдегард Бо“ в Сърбия. Галя Борисова е номинирана два пъти за ИКАР за спектаклите „Танцувам Мария Калас“ и „Тук Долу всички люляци умират“.
Автор е на повече от 50 проекта, показвани на различни международни фестивали и форуми в Европа и САЩ. Работи с хореографите Луиз Берард, Канада; „Дежа доне“ - Ленка Флори и Симоне Сандрони, Елза Лимбах, САЩ;
Кубилай Хан Инвестигейшън, Франция и др.

По повод идеята за организирането на серията събития, посветени на разговори за провала, Цвета Дойчева споделя:

"Бяхме провокирани от всеобщо преследващия успех, който дебне отвсякъде и който много се натиря във физиономиите на хората. Не знам как точно стигнахме до темата за провала, но беше много любопитно за нас какво точно се случва в провала и защо е толкова скрит той. И решихме да го изложим на показ".

Самите организатори - Цвета и Силвия са артисти, затова и в тази среща разглеждат именно неуспехите на артистите.

"Един от въпросите, които задаваме на нашите гости е - ако провалът не е освидетелстван това прави ли го провал? Но всъщност и пред себе си човек се проваля много пъти и как реагира на провала? Провалът може да бъде във всяка една сфера", казва Силвия Чернева и добавя, че артистите имат умението да превръщат своите провали в комични истории, което означава, че вече са ги преодолели.

За следващите издания на поредицата от срещи, посветени на неуспехите, организаторите са подготвили и гости от други области на социалния и културения живот.

Серията дискусии “Разговор за провалите” са част от по-мащабната инициатива “Културен календар в Ход”, която е подкрепена от Столичната община и програма “Култура”.

Входът за дискусията е свободен, но е желателна е предварителна регистрация на hi@hod.bg.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работиха: Полина Начева, Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02