С повишаването на температурата някои растителни видове започват да цъфтят по-рано, отколкото преди време, примерно преди 50 или 40 години. Това обаче може да доведе до неопрашване, до липса на плодове, защото се нарушава създадената с векове синхронизация между дивите видове. По този начин някои растения биват застрашени от изчезване.
Това обясни пред Радио София експертът Роман Рачков:
„Ако се върнем назад в миналото, ще видим, че и нашите прадеди, които са се занимавали със земеделие, в практиката си са се ръководили по това, което са наблюдавали да се случва наоколо около тях – обясни Рачков. – Наблюдавали са кога пристигат птиците от юг, кога започва цъфтежът на определени растения и т.н. Ето с това се занимава и фенологията.“
Науката възниква в средата на 19. век и се занимава с изучаването на сезонните явления, които се наблюдават в околната среда.
Феномените, които се изучават от фенологията, са от изключително значение за селското стопанство, изтъкна още ученият. И допълни, че температурата оказва влияние и върху насекомите - повечето неприятели по земеделските култури също започват развитието си по-рано.
Затова и науката може да помогне на градинарите да се съобразят кога да засадят определена култура.
„Нашите земеделски производители трябва да бъдат подготвени за това, което настъпва. В тропиците затоплянето в климата няма да се отрази толкова много върху стопанската дейност на хората, но в умерения пояс, където имаме четири сезона, промените ще бъдат видими“, подчерта още Роман Рачков.
Чуйте разговора на Яна Спиридонова.
Петър Желев и Матей Христосков от Innerglow представиха пред Радио София новия си сингъл "Измислен човек“. Песента е колаборация със Свилен Ноев от група "Остава“. "Свилен е супер вдъхновяващ човек. Няма никаква цензура в каквато и ситуация да се намира, той си казва нещата както ги вижда. Това си е за уважение. Много бързо ни хрумна, че ще е..
Работещите на ненормирано работно време да имат право на не по-малко от 5 работни дни допълнителна почивка. Това гласи каченият за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при смърт на роднина. В проекта, цитиран от БНР, се предлага..
В рамките на проект "Образователни мюзикъли: уроци с музика и стих" Театър-студио 4хС ще представи три музикално-сценични спектакъла, насочени към детската и младежката аудитория. Три м юзикъла с адаптация за незрящи ще представят класическата литература по нов начин. Проектът интегрира литературата, музиката и театралното изкуство, като..
"Джазът пее на български" Със задачата да докажат това са се заели четирима творци, които обичат и музиката и българските думи. Концертът на Марина Господинова – вокал, Антони Дончев – пиано, Венци Благоев – тромпет и Мария Донева – думи е на 16 май на столична сцена за изяви на живо. "Очакваме ви, за да отбележим заедно празника на..
На 17 май, в Южния парк, София ще празнува красотата и културното богатство на китайския божур. Събитието отбелязва първия цъфтеж на китайските божури, дарени на България миналата година от китайския град Хъдзъ. Техният първи цъфтеж е не само празник на пролетта и красотата, но и символ на богатия културния обмен между България и Китай. Пред Радио..
На 14 май, София ще бъде транспортно парализирана заради стачка на наземния градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи ще останат в депата в интервала от 04.00 часа сутринта до 12.00 часа на обяд. Метрото ще работи по график. Протестът ще премине под надслов: „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономиката!“. В неделя..
В Столичната община ще бъде подписан Меморандум за възстановяване на Централна минерална баня “София” като общински термален градски център. Събитието се организира от Българската асоциация за термално наследство. Пред Радио София Ваня Кашлакева - член на УС на БАТН припомни, че именно минералната вода при Централната баня в столицата стои в..