На традиционно Великденско изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни, канят от 7 до 9 април неговите организатори от Националния музей „Земята и хората“.
За него повече разказа Светла Старирадева от екипа на музея, която е и куратор на тази ювелирна експозиция.
За колекционерите се предлагат минерали в природен вид - така, както можем да ги срещнем в природата – от България и от цял свят, а също така и в обработен вид – за изготвяне на някакво изделие или бижута. Ще има и готови изделия, разказа тя.
„Предстои Цветница и много хора намират подаръци именно при нас. Ще има доста изложители със свои авторски изделия, което означава, че те ще бъдат неповторими – уникати."
Тя подчерта, че за да участват в Изложението хората с творчески професии, задължително е в техните изделия да присъстват камъни.
„Тази година за това Изложение специално сме организирали 2 временни експозиции и двете са гостуващи. „Каменната история на древни морета и гори“ – където можем да видим вкаменени корали и дървета от територията на България, и експозиция, посветена на кехлибара – т. нар. „Слънчев камък“ или „Златото на Севера“, разкри още Старирадева.
Още подробности можете да чуете в разговора на Гергана Пейкова.
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..