Вълнуваща среща с австрийския диригент Саша Гьотцел при идването му в София за предстоящия концерт със Софийската филхармония.
Австриецът знае как да направи всеки музикант в оркестъра специален.
Истанбул, Флорида, Квебек, Токио, Нант, София - където и да е по света, той работи с вярата, че всяка емоционално изсвирена нота е резултат от споделено уважение. А към публиката, Саша има едно простичко послание – класическата музика е за всеки!
Диригентът Саша Гьотцел посреща екипа ни на сцената на легендарната зала „България“, за да разкаже за новия свят и класиката.
Непринудено споделя, че харесва пролетта, защото е един специален преходен момент в цикъла на сезоните.
„От самото начало усещам към София особено привличане. И всеки път казвам, че може би е заради студентските ми години, когато учех в Ню Йорк и имах много близки приятели от България. Постоянно бяхме заедно, правихме всичко заедно...“
Когато за първи път идва в София:
“Бях безкрайно щастлив и благодарен, да усетя, че е запазена една традиция на изпълнение – този специфичен звук, който можете да си представите със Софийската филхармония, който не можете да си представите с друг оркестър, с цялото артикулиране и фразиране. Мисля, че идването ми тук - вече от няколко години, винаги ми носи радост и удоволствие“, допълва Саша Гьотцел.
„Не сме съвършени, но красотата настъпва тогава, когато приемем себе си и несъвършенствата си и израстваме заедно, създаваме заедно нещо красиво – това е нашата цел“, изтъква диригентът.
Топли думи той сподели и за съвместната си работа с българското сопрано Светлина Стоянова:
„Светлина ми е много скъпа, тъй като тя участва заедно с мен във Виенската опера, в продукция на „Фигаро…Изпитвам голямо уважение към нейната работа като изпълнител, тя също с удоволствие работи с мен на сцената и най-накрая да се срещнем тук, в културата, в която са нейните корени, аз бях много щастлив за този концерт“.
▲ Боян Бочев разговаря със Саша Гьотцел близо до партитурите в зала "България" Снимка: Ани Петрова
Оркестърът е като един организъм от звуци, като човешко същество. Така че, когато усетя добра химия между мен и оркестъра и той ме попита дали бих осмислил по-тясно сътрудничество, аз правя усилия да го осъществя, тъй като и двете страни научаваме много от тези взаимоотношения“, казва още Гьотцел, относно предизвикателствата в работата като гост-диригент на Софийската филхармония.
„Това е взаимно полезна ситуация, в която израстваме заедно и съм много щастлив, че имаме това време“ твърди диригентът.
„Считам, че рецептата е уважение – то е най-важното. Считам, че е важно, всички ние да осъзнаваме, че сме част от един екип, че ако сме сами, няма да постигнем нищо. Когато направя движение с ръце, не се чува абсолютно нищо, не се чува абсолютно никакъв звук – така че на мен са ми нужни музикантите, които да свирят“, даде пример той. И допълни:
„Мисля, че когато подхождаш с респект към своите колеги, тогава можеш да постигнеш велики неща, но е нужно да си спокоен“.
Чуйте цялото интервю на Боян Бочев със Саша Гьотцел в звуковия файл.
Повече за Саша Гьотцел може да видите и тук.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..