Изводите от изборите – тема, която ще вълнува още дълго. В деня след парламентарния вот тя задвижи и разговорите в "Късното шоу" на Радио София. В първата част на предаването гости бяха Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, и Александър Танев, който има българо-руска идентичност и се определя като "бягащ от режима в Русия".
"Горе-долу ясно беше, че ще има някакъв паритет", каза Станкушев и посочи като изненада прескачането на 4-процентната бариера от партия "Има такъв народ".
Танев пък обърна внимание върху повишения резултат на партия "Възраждане". От разговора ще разберете защо според двамата събеседници това е притеснително. Ще научите и какво е според тях влиянието на руския президент Владимир Путин върху изборите в България.
"Ситуацията в Русия стана катастрофична", сподели Танев в този контекст и разказа за участието си в антивоенните протести в Москва. От впечатляващата му лична история ще добиете ясна представа каква цена плащат руските граждани и въобще всички, които активно се противопоставят на агресивната политика, водена от Путин.
По темата за изборите се включи и журналистката Елена Кръстева. Тя предположи, че това няма да бъде последният парламентарен вот за годината. "Резултатът пак няма да е по-различен, защото разделението в обществото е много ясно очертано", каза тя.
Има ли решение на проблема с общественото разделение, за каква България гласуваха хората, както и още любопитни аспекти на изборната тема – чуйте:
Във втората част на предаването на фокус е книгата "И Чапа създаде света. Истории за хора и статуи". Авторката Елена Кръстева разказва откъде идва идеята за книга, посветена на големия български скулптор Георги Чапкънов.
В богатото на снимки и истории издание освен с Чапа читателите ще се срещнат и с други значими фигури от света на изкуството: Константин Кисимов, Йордан Радичков, Радой Ралин, Федерико Фелини и много други. Книгата е и подходящо допълнение към изложбата в Националната художествена галерия "Чапкънов. Алхимикът". Експозицията ще може да се разгледа до средата на май.
Третата част на предаването е посветена на разговор с Николо Коцев. Заедно с група "Кикимора" той стана победител в конкурса на БНР за нова българска поп и рок музика "Пролет". В резултат музикантите получиха възможността да създадат цикъла от песни "Омаята Любов" заедно със Симфоничния оркестър на общественото радио.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..