В предаването "Добър вечер, София" представяме музикалните награди "Златни патета".
Те са създадени преди 6 години, с искреното желание да насърчават младите творци, давайки им простор да се разгърнат в своя творчески полет на музикалния хоризонт.
За да разкажат повече, Никола Стоянов – фронтмен на групата The Gentlemen, познат сред феновете и като Кольо Млякото и актрисата Славена Зайкова - Уни, която е ПР на събитието, бяха гости на Радио София.
"Мисията на тези награди е да популяризират прогресивната българска музика. Ние се занимаваме с тези артисти, които създават продукт, който не е част от масовия мейнстрийм, но за нас е важно, как те се позиционират на пазара за изкуства в България. Тези награди са за тях, те са за всички тези хора", поясни Славена Зайкова.
Важно е да споменем, че сред организаторите са екипът на бар Петък, начело с неговия създател Радослав Мирчев и диджеят Дамян Христов-DoLittle, а Кольо Млякото съдейства за организирането на церемонията. Като цяло екипът се хармонизира и допълва.
"Целта е тези награди да се разраснат и да достигнат до хората, които създават музика в България, и не са в полезрението на масовите медии, да ги отличим, да ги зачетем ние", посочи той.
Категориите за номинации са 12, като съответно номинираните и това, кой ще грабне "Златното пате", зависи изцяло от феновете, които дават своя глас.
Освен да гласуваме, на платформата barfriday.bg може да видим и чуем номинираните артисти.
Как се разви българската музика в последната една година?
Изпълнители като певиците ДеВяра, Мила Роберт, група "Молец" и група CoolDen отбелязват значително творческо израстване. Днес, имайки поглед върху музикалната индустрия по света, българските изпълнители се развиват много по-качествено, отбелязват събеседниците.
"Важното е да не имитираш, а да пречупиш тяхното изкуство през твоето", каза в допълнение Никола Стоянов.
"Колкото повече хора успяват и правят различна музика, толкова по-добре", каза още Славена Зайкова - Уни.
С добри думи отбелязахме факта за качествените видеоклипове, които се създават.
Гласуването ще продължи до 20 април 2023 г. до 14 часа.
Церемонията ще се състои на 26 април (сряда) от 21 часа. Локацията е ул."Гурко" 21
Още подробности чуйте от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...