Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Късното шоу

Александра Алгафари - Психология на лидерството

Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

Снимка: Личен архив

„Не се раждаме лидери, ние се раждаме с потребността да принадлежим“, категорична е Александра Алгафари, с която в късните часове на Късното шоу  разнищваме психологията на лидерството. Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

„Лидерството се заражда като умение, като качества, във възрастта в която започваме да ставаме все по-социализирани“, допълва психологът. Тя уточни, че началната му проява може да е между 2-4 годишна възраст, когато детето общува с други деца, но лидер  се става, а не е нещо, което ни е дадено свише. 

Алгафари  направи съпоставка  с авторитета, който в никакъв случай не е универсален. Може да си авторитет в дадена област, но не във всяка област, изтъкна тя. И допълни:

„Лидерът е този, който стърчи, вижда се повече отдалече и ние насочваме вниманието си към него – какъв трябва  или не трябва да  бъде. 
Но забравяме…тълпата. Забравяме групата от хора, която той предвожда.

И по-скоро тук не гледаме профила на лидера, а профила на човека от отбора, от народа, тълпата“. Всеки народ си има манталитет и съответно  характер, който е преобладаващ, твърди психологът. 
.
Според нея, типичен за българина е този, който има проблем със заявяването,  с леко мазохистичен привкус. „Това значи,  по-склонен да премълчавам, да задържам, когато нещо не ми е ок, да ми е трудно да си го кажа по един здрав начин“, поясни тя.

Такива хора докато са пораствали са били под давлението на властни възрастни с отношение – „Ще  правиш това, което кажа аз“, а ако сме израснали по този начин, впоследствие хем си търсим подобни авторитети и лидери, хем не можем да ги понасяме, разкри още психологът.

Лидерството като концепция предполага, че лидерът води, той е водач.

Добре е да се научим да бъдем спокойни в това да сме последователи, да ни е ок когато сме в позицията по отдолу. 
На първо място лидерството е,  да си казваме това, което ни е най-трудно: „Как аз себе си да изводя“,  Това се случва през поведението ни и се нарича отстояване, посочи още Александра Алгафари. 

Ако можем да заявим себе си по кротък и  спокоен начин, след това идва смиренето, доверието, да се отпуснеш..

"Като знам, че мога да разчитам на собствените си сили, мога да се доверя на чужди ръце  да вървя след някого, да се доверя..За да го мога това истински, трябва да съм се научила, че мога да разчитам на собствената си сила, че ако ме изпусне този, който ме държи съм достатъчно силна да се изправя отново", илюстрира експертът.

Добрият лидер не е звездата, която трябва да блести, той е "спойката" между хората, които води. Лидерът трябва да може да управлява отношения, подчерта психологът.

В разговора ще чуете: Нужно ли е да превъзпитаме възприятията си спрямо авторитетите, как би могла да се осъществи тази промяна и трудна ли е тя, каква е ролята на презпоколенческата травма и още интелесни детайли по темата.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26