Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Късното шоу

Александра Алгафари - Психология на лидерството

Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

Снимка: Личен архив

„Не се раждаме лидери, ние се раждаме с потребността да принадлежим“, категорична е Александра Алгафари, с която в късните часове на Късното шоу  разнищваме психологията на лидерството. Човек ражда ли се лидер, или лидерските способности и качества могат да бъдат придобити, научени, развити.

„Лидерството се заражда като умение, като качества, във възрастта в която започваме да ставаме все по-социализирани“, допълва психологът. Тя уточни, че началната му проява може да е между 2-4 годишна възраст, когато детето общува с други деца, но лидер  се става, а не е нещо, което ни е дадено свише. 

Алгафари  направи съпоставка  с авторитета, който в никакъв случай не е универсален. Може да си авторитет в дадена област, но не във всяка област, изтъкна тя. И допълни:

„Лидерът е този, който стърчи, вижда се повече отдалече и ние насочваме вниманието си към него – какъв трябва  или не трябва да  бъде. 
Но забравяме…тълпата. Забравяме групата от хора, която той предвожда.

И по-скоро тук не гледаме профила на лидера, а профила на човека от отбора, от народа, тълпата“. Всеки народ си има манталитет и съответно  характер, който е преобладаващ, твърди психологът. 
.
Според нея, типичен за българина е този, който има проблем със заявяването,  с леко мазохистичен привкус. „Това значи,  по-склонен да премълчавам, да задържам, когато нещо не ми е ок, да ми е трудно да си го кажа по един здрав начин“, поясни тя.

Такива хора докато са пораствали са били под давлението на властни възрастни с отношение – „Ще  правиш това, което кажа аз“, а ако сме израснали по този начин, впоследствие хем си търсим подобни авторитети и лидери, хем не можем да ги понасяме, разкри още психологът.

Лидерството като концепция предполага, че лидерът води, той е водач.

Добре е да се научим да бъдем спокойни в това да сме последователи, да ни е ок когато сме в позицията по отдолу. 
На първо място лидерството е,  да си казваме това, което ни е най-трудно: „Как аз себе си да изводя“,  Това се случва през поведението ни и се нарича отстояване, посочи още Александра Алгафари. 

Ако можем да заявим себе си по кротък и  спокоен начин, след това идва смиренето, доверието, да се отпуснеш..

"Като знам, че мога да разчитам на собствените си сили, мога да се доверя на чужди ръце  да вървя след някого, да се доверя..За да го мога това истински, трябва да съм се научила, че мога да разчитам на собствената си сила, че ако ме изпусне този, който ме държи съм достатъчно силна да се изправя отново", илюстрира експертът.

Добрият лидер не е звездата, която трябва да блести, той е "спойката" между хората, които води. Лидерът трябва да може да управлява отношения, подчерта психологът.

В разговора ще чуете: Нужно ли е да превъзпитаме възприятията си спрямо авторитетите, как би могла да се осъществи тази промяна и трудна ли е тя, каква е ролята на презпоколенческата травма и още интелесни детайли по темата.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54