Във второто издание на Наградите носещи името на героя от едноименния разказ на Йордан Йовков "Серафим“, бяха отличени 57 български доброволци. Това са организации и отделни хора, показали изключителна всеотдайност при спасяването и подкрепата на пострадалите от земетресенията в Турция и Сирия на 6 февруари, 2023 г.
Жури от Инициативния комитет в състав: проф. Димитър Вацов, Иво Инджов, Иглика Трифонова, Костадин Бонев, Митко Новков, доц. Огнян Минчев, Юлиана Методиева и Яра Бубнова, както и миналогодишните носители на наградата - Манол Пейков, Юлия Методиева-Тихича, Никола Рахнев, взе решение да присъди четири награди:
● Голяма награда "Серафим" отиде при Националната асоциация на доброволците за неуморната им работа, изключителна съпричастност, всеотдайност и смелост, проявени още в първите дни, при подкрепата на пострадалите от мощното земетресение в Турция и Сирия.
"Досега български доброволци не бяха ходили на мисия в чужбина, макар и в съседна страна, имаше страшно много предизвикателства. Освен 52 доброволци, които успяхме да изпратим там, имаше и много хора, които по една или друга причина не успяха да заминат, но с тях успяхме да направим мащабна кампания за събиране на хуманитарна помощ", разказва Ясен Цветков - председател на Националната асоциация на доброволците.
"За разлика от хората, които са професионалисти по темата и имат много по-сериозна подготовка от нас, забележителното при подвига на тези момичета и момчета беше, че част от тях тръгнаха буквално с оборудване от спортния магазин и с примитивни неща за оцеляване. Там ги посрещнаха изключително тежки зимни температури, но те не помръднаха нито крачка назад", подчерта той.
Какво мотивира доброволеца?
Ясен Цветков разкри, че никога не е имал съмнение в готовността на екипите, при всички ситуации в които са участвали досега. "Това е едно странно чувство... Когато нещо някъде се случи, и знаеш, че можеш да бъдеш полезен, че си преминал някаква подготовка и виждаш този красив момент, в който можеш да приложиш знанията на практика, когато видиш трагедията в очите на жертвите, разбираш, че ти си не просто спасител, ти си лъч светлина в един такъв момент. Това те кара да забравиш всички лишения, личните си проблеми - това са висши човешки ценности, които трудно могат да се опишат с няколко думи", изтъкна той.
Цветков разказа за идеята да бъде оптимизирана работата на екипите.
"Решихме, че може би е време да направим по-смела крачка при реализирането на нашата мечта, а именно да организираме модул от доброволци, които да бъдат предварително организирани и готови за реакция при мащабни бедствия в страната и чужбина", разкри той, позовавайки се на техните думи:
"Ако разполагахме с по-качествена екипировка и оборудване там, спасените животи можеше да са много повече".
Чуйте още от разказа му в разговора на Антония Каменичка, в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..