След годините в Кения и вдъхновението, което даде на Зорница София за филма „Майка“, Елена Панайотова продължава да следва своята мисия и да прави страхотен театър. Потвърждение за това е и новата ѝ награда „Златен Кукерикон“ за режисурата на спектакъла „Сън в лятна нощ“ по Шекспир (ДТ „Стара Загора“) и за ключовата ѝ роля в появата на нови тенденции в театралната практика у нас.
„За мен е театърът винаги е бил - както каза един приятел - нещо като скейтборд. Аз се оказвам на различни континенти, на различни места, но не защото искам да пътуваме - просто защото правя театър“, отбеляза пред БНР-Радио София театралната режисьорка и педагог.
Така и тази програма „Артисти за деца“, с която е била заета 15 години, я „изстрелва“ изненадващо в Африка – там, откъдето е бабата на Барак Обама, изключително красиво място край езерото „Виктория“.
В един момент Елена Панайотова се оказва въвлечена в обучение на стотици местни артисти, които искат да работят с техните деца и да правят приложен театър, за да може да се решават проблеми на общността.
Сцена от „Сън в лятна нощ“ Снимка: ДТ „Стара Загора“
Тя отчете:
„Аз съм режисьор, който е увлякъл огромен екип от артисти да създадем програма, едно ноу хау и то емпирически, наблюдавайки децата, учейки се от това, какво се случва с тях. И най-важното и странното – този модел го разработихме в село Широка лъка и го пренесохме в Кения. Там пък всичко се мултиплицира по много, много пъти и резултатите бяха невероятни.“
Поглеждайки към календара с предстоящи ангажименти, Елена Панайотова съобщи, че след известно прекъсване, награждаваната пиеса „ШАХНАМЕ: Сказание за Зал“ отново ще се появи пред публика. В спектакъла участват 18 души и има жива музика, изпълнена от Николай Иванов от група „Ом“.
На 29 април ще се играе в „Топлоцентрала“, след което престои турне в 9 града на България - в Кърджали, Смолян, Плевен, Русе, Бургас, Велико Търново, Стара Загора, Пловдив, Хасково.
Продължава да пътува и фотоизложбата „Далеч от Африка“ на Елена Панайотова и Атанас Кънев – на 2 май се открива във Варна, а на 2 юни - в Бургас.
"Предстоят и други мултикултурни преживявания за мен. Това ме кара да се чувствам жива“, допълни Елена Панайотова.
С нея разговаря Катя Василева.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..