Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Проданова дебютира със „Софийски солисти“ и премиерен за България концерт за цигулка

Маестро Константин Добройков ще поведе камерен ансамбъл „Софийски солисти“ с програма от творби на двама значими композитори. За първи път в България ще бъде изпълнен Концерт за цигулка и струнен оркестър на водещия полски композитор Анджей Пануфник, вдъхновен и по поръчка на именития цигулар Йехуди Менухин.

Втората творба в програмата е "Просветлена нощ" оп.4 (1917) от Арнолд Шьонберг.

Музикалното събитие ще е в столичния Централен военен клуб на 19 април (сряда) от 19 часа.

Солист в първата творба ще бъде цигуларката София Проданова, която през миналата година бе сред лауреатите в престижния международен конкурс "Йохан Себастиан Бах" в Лайпциг. Тя е първата българка, взела награда в над 60-годишната история на конкурса.

  • През 2014-а Проданова печели пълна стипендия за Yehudi Menuhin School of Music, където учи  при Даяна Галвидите, Джена Шери, Наташа Боярски, Андраш Келер, Алина Ибрагимова, Робърт Левин и др. Следва спациализация в Guildhall School of Music в Лондон в класа по цигулка на Дейвид Такено, като изучава и барокова цигулка при Павло Безносюк и импровизация с Дейвид Долан.
    През 2020 г. София Проданова става част от британския ансамбъл за старинна музика Arcangelo, с който свири в престижни зали като Уигмор Хол, записва дискове с челиста Никола Алтщед, контратенора Тим Мийд, а през 2021 е част от изпълнението на „Матеус пасион“ от Й.С.Бах на BBC Proms в Роял Албърт Хол.
    София Проданова често си партнира са някои от водещите оркестри във Великобритания - Академията за старинна музика, Английски барокови солисти. През този сезон София Проданова дебютира като водач на френския ансамбъл Pygmalion, с който често концертира в  Концертгебау  в Амстердам, Версайския дворец, Elbphilharmonie  в Хамбург, Концертхаус Виена, Операта в Брюксел, Парижката филхармония и др.
    Живее в Лондон и е сред основателите на ансамблите „Apollo's Cabinet“ и „Parnassus“.

„Наистина Анджей Пануфник е малко неизвестен за жалост композитор, който всъщност има толкова много какво да каже – отбеляза София Проданова пред БНР-Радио София. – Неговият концерт е написан през 1971 година. За мен е огромна чест да мога да представя това произведение за пръв път на българска публика. Никой няма да знае какво точно да очаква. Предизвикателство е да убедя всички в това, колко много обичам това произведение, намирам голяма част от себе си като музикант в изразните средства, които използва този композитор.“

Цигуларката допълни, че се е запознала с творчеството на Пануфник като ученичка в Yehudi Menuhin School.
Тя обича бароковата музика и я изпълнява, но ето, че и съвременната влиза в репертоара ѝ.

Просто съм ненаситна за хубава музика, продължавам да търся произведения, чиито изразни средства резонират с мен. Затова и жонглирам с 2-3 цигулки в различни строеве, с различни струни и лъкове. Забавление за мен е да превключвам от един стил в друг“, допълни Проданова.

В момента тя е изпълнител на свободна практика и приема разнообразни проекти – от записи на дискове до концерти в църкви или огромни зали.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10