Близо 70 медици ще работят в бъдещия Център за спешна медицинска помощ по въздух у нас. Това става ясно от проекта за създаването му, публикуван за обществено обсъждане от здравното министерство. Днес ресорният министър Асен Меджидиев обяви, че кандидатите да се обучат на такава медицинска помощ вече са набрани. Държавата планира и разкриването на два нови филиала на спешната помощ във връзка с предстоящия туристически сезон. Единият ще се намира в морския курорт Приморско, а другият – в родопския град Сърница.
Центърът за спешна медицинска помощ по въздух ще има 4 бази, в които ще се намират планираните за покупка медицински хеликоптери – в София, Варна, Долна Митрополия и Безмер. Чрез него ще се оказва лекарска помощ на болни и пострадали при инциденти, ще се транспортират донори, кръв и органи за трансплантация, центърът ще координира съвместни дейности между здравното министерство, авиационния оператор, МВР и други държавни структури. Годишната му издръжка ще струва около 8 и половина милиона лева.
Здравният министър, който посети Монтана и обяви, че в местната болница може да се направи една от хеликоптерните площадки, посочи още, че първите медици за помощ по въздух започват да се обучават.
"Много желаещи има. Програмата е готова. След седмица започваме обучението, което ще бъде десетдневно и ще се провежда във ВМА".
А седмици преди началото на туристическия сезон, се планира разкриване на филиал на спешната помощ в Приморско. Там ще има два екипа медици с общо 26 души, които ще осигуряват денонощна медицинска помощ. В родопския град Сърница, близо до язовир Доспат, също ще бъдат назначени лекари, сестри и санитари - 20 души. Към момента там има спешна помощ само през деня, а при нужда се вика линейка от Велинград.
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..
Водещи хирурзи от университетска болница "Пирогов" ще обучат 30 млади лекари от цяла България на миниинвазивни техники и конвенционална хирургия при спешни хирургични състояния. Двудневният курс е със силно застъпена практическата част. Тя ще бъде реализирана върху специални тренажори, които са създадени от индийската фирма. До този момент в във..
Незрящите срещат различна степен на затруднения в придвижването по улиците и тротоарите на София. "Много е важно кога и колко си учил ориентиране и мобилност, както и къде отиваш. Ако трябва да стигнеш на непознато място, е много трудно", подчерта пред БНР-Радио София Андриан Асенов, който е незрящ, но талантът му го е направил популярен..
На 24 февруари 2025 г., от 18.30 ч., в Литературния клуб на Столичната библиотека, ще гостува Яница Радева в поредицата "Разказвач на месеца". Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Яница Радева пише проза,..
Тактилните плочи , монтирани в подлеза на бул. "Цариградско шосе", при бившия хотел "Плиска" , е очевидно добра идея и реализация. Това отчитат както незрящите хора, минават оттам, така и хората, осъществили инициативата на тогавашният кмет на район "Слатина" Георги Илиев с финансиране от Столичната община и подкрепата на зам.-кмета по социални..