Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Балкански-младши:

Хората доминираме на тази планета благодарение на изкуството, духовността и любовта

Известната фамилия „Балкански“ има своя принос в цирковото изкуство от повече от 200 години – от далечната 1820 година в град Самара.

Съвременната история на фамилия „Балкански“ започва да се пише през 1980 година, когато Александър Балкански-баща основава едноименната трупа. 10 години след промените, заедно със своите синове Александър и Николай, той основава Цирк „Балкански“.

До днес те имат многобройни спектакли у нас и по света и множество престижни награди. С днешна дата „Балкански“ е цирк с най-високото европейско признание, еквивалент на „Мишлен“. Как се предава това изкуство на следващите поколения, разказва гостът в предаването „Радиокафе“  - Александър Балкански-младши. 

2020 година е белязана от 5 творчески годишнини за фамилията, а именно: 200 години световна циркова дейност, 100 години дейност в България, 20 години цирк „Балкански“, 50-годишен юбилей, 40 години творческа кариера на Николай Балкански и 80 години академик „Балкански“. През 2021 година пък е основана първата Професионална циркова школа.

„За да се създаде професионална циркова школа не трябва само умение, трябват и много средства“, посочи Балкански-младши допълвайки, че първата крачка към това начинание е направена в условията на Ковид пандемията. Тогава затварянето на абсолютно всичко се случва десет дни преди откриването на сезона и премиерата. Въпреки лошо стеклите се обстоятелства, екипът не се отказва.

„Тогава всички се прибрахме и се скрихме в зимната квартира на цирк “Балкански“ и решихме да създадем една творческа програма, насочена изцяло към артистите, за да може психологичният ефект на действителността да не е толкова тежък и да няма големи поражения, а и на нас ни беше нужно да пренасочим грижите в друга посока“, разказва той. Със средства от НФ „Култура“ те  насочват този проект към артистите, заради тежките финансови проблеми.


В разговора той разказа за всички предизвикателства, които преживява целият екип в трудните пандемични условия, но с пренасочените средства от НФ „Култура“, единствената подкрепа, която получават тогава, създават школа. 

“Тогава баща ни, като единствен специалист и педагог, се зае с обучението на абсолютно всички“, разкри Александър Балкански-младши. 

Решават първите стъпки от работата на Академията да бъдат насочени към вече утвърдени артисти - професионалисти, поради краткото време и ограничените средства, както и стремежът да се докаже, „не само пред този, който дава средствата за осъществяването на проектите, но и пред публиката и зрителите, че средствата отиват за нещо полезно и ние правим нещо с тях“, посочи още той. 

По думите му, като завършен продукт, осъществяват 8 професионални циркови номера. 

„На всички тях ние дадохме първи сезон работа, който ни беше най-трудният и най-критичен момент. Ние гарантираме първия сезон и той е при нас, при създателите. Ние го дооформяме, помагаме при промяна на костюми, промяна на реквизити, понякога се налага да променяме структурата на целия номер", допълва Александър Балкански-младши.

В това време академик Александър Балкански се заема с преквалификацията и на български, и на чуждестранни артисти.

„Нашата Академия направи една уникална програма, възпитателна, за първостъпващите, дебютантите в цирковия свят“, каза Александър Балкански–младши и подчерта,  че тази програма е насочена към първопрохождащите - най-младите артисти и тя е единствена в света. 

„Ние ги въвличаме във всичко тези млади хора и те опитват от всичко“, каза още той, описвайки с вълнение задачите и предизвикателствата, през които преминават.

На интернет страницата на цирк „Балкански“ е отправена покана към всеки артист, желаещ да работи в тяхната трупа.

“Когато видим, че един човек има 90% желание и 10% талант, ние го взимаме. Трудните времена изграждат качествени хора“, категоричен е Александър Балкански –младши.

„Ние хората, доминираме на тази планета благодарение на 3 неща – на изкуството, духовността и любовта", каза в заключение той.

Повече за подбора и селекцията на новите артисти в трупата, за предстоящите спектакли и как се ражда идеята за обединяване на 2 големи изкуства в един спектакъл, чуйте от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00