Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Балкански-младши:

Хората доминираме на тази планета благодарение на изкуството, духовността и любовта

Известната фамилия „Балкански“ има своя принос в цирковото изкуство от повече от 200 години – от далечната 1820 година в град Самара.

Съвременната история на фамилия „Балкански“ започва да се пише през 1980 година, когато Александър Балкански-баща основава едноименната трупа. 10 години след промените, заедно със своите синове Александър и Николай, той основава Цирк „Балкански“.

До днес те имат многобройни спектакли у нас и по света и множество престижни награди. С днешна дата „Балкански“ е цирк с най-високото европейско признание, еквивалент на „Мишлен“. Как се предава това изкуство на следващите поколения, разказва гостът в предаването „Радиокафе“  - Александър Балкански-младши. 

2020 година е белязана от 5 творчески годишнини за фамилията, а именно: 200 години световна циркова дейност, 100 години дейност в България, 20 години цирк „Балкански“, 50-годишен юбилей, 40 години творческа кариера на Николай Балкански и 80 години академик „Балкански“. През 2021 година пък е основана първата Професионална циркова школа.

„За да се създаде професионална циркова школа не трябва само умение, трябват и много средства“, посочи Балкански-младши допълвайки, че първата крачка към това начинание е направена в условията на Ковид пандемията. Тогава затварянето на абсолютно всичко се случва десет дни преди откриването на сезона и премиерата. Въпреки лошо стеклите се обстоятелства, екипът не се отказва.

„Тогава всички се прибрахме и се скрихме в зимната квартира на цирк “Балкански“ и решихме да създадем една творческа програма, насочена изцяло към артистите, за да може психологичният ефект на действителността да не е толкова тежък и да няма големи поражения, а и на нас ни беше нужно да пренасочим грижите в друга посока“, разказва той. Със средства от НФ „Култура“ те  насочват този проект към артистите, заради тежките финансови проблеми.


В разговора той разказа за всички предизвикателства, които преживява целият екип в трудните пандемични условия, но с пренасочените средства от НФ „Култура“, единствената подкрепа, която получават тогава, създават школа. 

“Тогава баща ни, като единствен специалист и педагог, се зае с обучението на абсолютно всички“, разкри Александър Балкански-младши. 

Решават първите стъпки от работата на Академията да бъдат насочени към вече утвърдени артисти - професионалисти, поради краткото време и ограничените средства, както и стремежът да се докаже, „не само пред този, който дава средствата за осъществяването на проектите, но и пред публиката и зрителите, че средствата отиват за нещо полезно и ние правим нещо с тях“, посочи още той. 

По думите му, като завършен продукт, осъществяват 8 професионални циркови номера. 

„На всички тях ние дадохме първи сезон работа, който ни беше най-трудният и най-критичен момент. Ние гарантираме първия сезон и той е при нас, при създателите. Ние го дооформяме, помагаме при промяна на костюми, промяна на реквизити, понякога се налага да променяме структурата на целия номер", допълва Александър Балкански-младши.

В това време академик Александър Балкански се заема с преквалификацията и на български, и на чуждестранни артисти.

„Нашата Академия направи една уникална програма, възпитателна, за първостъпващите, дебютантите в цирковия свят“, каза Александър Балкански–младши и подчерта,  че тази програма е насочена към първопрохождащите - най-младите артисти и тя е единствена в света. 

„Ние ги въвличаме във всичко тези млади хора и те опитват от всичко“, каза още той, описвайки с вълнение задачите и предизвикателствата, през които преминават.

На интернет страницата на цирк „Балкански“ е отправена покана към всеки артист, желаещ да работи в тяхната трупа.

“Когато видим, че един човек има 90% желание и 10% талант, ние го взимаме. Трудните времена изграждат качествени хора“, категоричен е Александър Балкански –младши.

„Ние хората, доминираме на тази планета благодарение на 3 неща – на изкуството, духовността и любовта", каза в заключение той.

Повече за подбора и селекцията на новите артисти в трупата, за предстоящите спектакли и как се ражда идеята за обединяване на 2 големи изкуства в един спектакъл, чуйте от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26