С експерта и доктор по климатология Симеон Матев в предаването „Радиокафе“ разховаряхме по темата за времето и климатичните промени.
Проблемът е в топлите зими, а не в променливите температури през пролетта, твърди той.
„Пролетта се характеризира с чести поврати на зимния студ, но април малко попрекали в това отношение“, каза той, уточнявайки, че от началото на този месец до момента аномалията на температурата е повече от 2 градуса и това го прави по-студен - така той ще завърши с отрицателна аномалия.
„Това е един от малкото месеци, който не се е променил през последните 60 години – такъв е, какъвто е бил винаги, отбеляза експертът. Времето през април не трябва да бъде устойчиво, защото природата има нужда от валежите, които падат, защото те са една много добра основа за бъдеща реколта“, каза още той.
„Температурните колебания могат да се нарекат „прищевки“ на времето, но не са прищевки горещите вълни и тяхната интензивност и честота, които се случват през последните години“, твърди експертът.
Положителните температури в скандинавските райони, но същевременно студената зима в централните и северни части на Скандинавието, показват, че в съвремието, климатът не е само положителни аномалии и затопляне, но има и студени периоди и те са доста отчетливи от хората не за друго, а защото те свикват с новото, твърди Симеон Матев.
Той разкри, че в последните години за България данните сочат затопляне, и то като тренд, като скорост на повишение на температурите е 2 до 3 пъти по-бързо, отколкото е било в края на миналия век, а според най-пресните данни, с които разполагаме, изминалата зима е една от най-топлите в нашата метеоистория. Климатологът подчерта, че последствията от това са повече негативни, отколкото позитивни, преди всичко за природната среда и земеделието.
Ето някои от негативните примери, които посочи климатологът:
Поради високите температури през ноември и декември, мечките не успяха да заспят своя спокоен, летаргичен сън. Събуждайки се през зимата, те търсят храна в съседните села. Растенията също не бяха в зимен покой, а по-скоро на „стартова“ позиция. Преждевременното им ранно развитие води то това, че те са по-малко устойчиви на последващ студ, вследствие на което редица земеделски стопани търпят 100% поражения.
Чуйте коментара на Симеон Матев за явленията Ел Ниньо и Ла Ниня, за които се счита, че повлияват на времето по света за дълъг период и за бъдещите климатични промени, които можем да очакваме.
Времето на Радио София със Симеон Матев и Гергана Пейкова е добро и този път
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..