Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Матев: Времето през април не трябва да бъде устойчиво

През този месец то е такова поне през последните 60 години, поясни климатологът

Гледка от този април
Снимка: Калин Сърменов

С експерта и доктор по климатология Симеон Матев в предаването „Радиокафе“ разховаряхме по темата за времето и климатичните промени.

Проблемът е в топлите зими, а не в променливите температури през пролетта, твърди той.

Пролетта се характеризира с чести поврати на зимния студ, но април малко попрекали в това отношение“, каза той, уточнявайки, че от началото на този месец до момента аномалията на температурата е повече от 2 градуса и това го прави по-студен - така той ще завърши с отрицателна аномалия.

„Това е един от малкото месеци, който не се е променил през последните 60 години – такъв е, какъвто е бил винаги, отбеляза експертът. Времето през април не трябва да бъде устойчиво, защото природата има нужда от валежите, които падат, защото те са една много добра основа за бъдеща реколта“, каза още той.

„Температурните колебания могат да се нарекат „прищевки“ на времето, но не са прищевки горещите вълни и тяхната интензивност и честота, които се случват през последните години“, твърди експертът.

Положителните температури в скандинавските райони, но същевременно студената зима в централните и северни части на Скандинавието, показват, че в съвремието, климатът не е само положителни аномалии и затопляне, но има и студени периоди и те са доста отчетливи от хората не за друго, а защото те свикват с новото, твърди Симеон Матев.

Той разкри, че  в последните години за България данните сочат затопляне, и то като тренд, като скорост на повишение на температурите е 2 до 3 пъти по-бързо, отколкото е било в края на миналия век, а според най-пресните данни, с които разполагаме, изминалата зима е една от най-топлите в нашата метеоистория. Климатологът подчерта, че последствията от това са повече негативни, отколкото позитивни, преди всичко за природната среда и земеделието.

Ето някои от негативните примери, които посочи климатологът:

Поради високите температури през ноември и декември, мечките не успяха да заспят своя спокоен, летаргичен сън. Събуждайки се през зимата, те търсят храна в съседните села. Растенията също не бяха в зимен покой, а по-скоро на „стартова“ позиция. Преждевременното им ранно развитие води то това, че те са по-малко устойчиви на последващ студ, вследствие на което редица земеделски стопани търпят 100% поражения.

Чуйте коментара на Симеон Матев за явленията Ел Ниньо и Ла Ниня, за които се счита, че повлияват на времето по света за дълъг период и за бъдещите климатични промени, които можем да очакваме.


Времето на Радио София със Симеон Матев и Гергана Пейкова е добро и този път

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50