Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Матев: Времето през април не трябва да бъде устойчиво

През този месец то е такова поне през последните 60 години, поясни климатологът

Гледка от този април
Снимка: Калин Сърменов

С експерта и доктор по климатология Симеон Матев в предаването „Радиокафе“ разховаряхме по темата за времето и климатичните промени.

Проблемът е в топлите зими, а не в променливите температури през пролетта, твърди той.

Пролетта се характеризира с чести поврати на зимния студ, но април малко попрекали в това отношение“, каза той, уточнявайки, че от началото на този месец до момента аномалията на температурата е повече от 2 градуса и това го прави по-студен - така той ще завърши с отрицателна аномалия.

„Това е един от малкото месеци, който не се е променил през последните 60 години – такъв е, какъвто е бил винаги, отбеляза експертът. Времето през април не трябва да бъде устойчиво, защото природата има нужда от валежите, които падат, защото те са една много добра основа за бъдеща реколта“, каза още той.

„Температурните колебания могат да се нарекат „прищевки“ на времето, но не са прищевки горещите вълни и тяхната интензивност и честота, които се случват през последните години“, твърди експертът.

Положителните температури в скандинавските райони, но същевременно студената зима в централните и северни части на Скандинавието, показват, че в съвремието, климатът не е само положителни аномалии и затопляне, но има и студени периоди и те са доста отчетливи от хората не за друго, а защото те свикват с новото, твърди Симеон Матев.

Той разкри, че  в последните години за България данните сочат затопляне, и то като тренд, като скорост на повишение на температурите е 2 до 3 пъти по-бързо, отколкото е било в края на миналия век, а според най-пресните данни, с които разполагаме, изминалата зима е една от най-топлите в нашата метеоистория. Климатологът подчерта, че последствията от това са повече негативни, отколкото позитивни, преди всичко за природната среда и земеделието.

Ето някои от негативните примери, които посочи климатологът:

Поради високите температури през ноември и декември, мечките не успяха да заспят своя спокоен, летаргичен сън. Събуждайки се през зимата, те търсят храна в съседните села. Растенията също не бяха в зимен покой, а по-скоро на „стартова“ позиция. Преждевременното им ранно развитие води то това, че те са по-малко устойчиви на последващ студ, вследствие на което редица земеделски стопани търпят 100% поражения.

Чуйте коментара на Симеон Матев за явленията Ел Ниньо и Ла Ниня, за които се счита, че повлияват на времето по света за дълъг период и за бъдещите климатични промени, които можем да очакваме.


Времето на Радио София със Симеон Матев и Гергана Пейкова е добро и този път

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

"Форум", 21.11.24: Какво ще получим, ако доживеем до пенсия?

Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...

публикувано на 21.11.24 в 18:50

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30