Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конференция акцентира върху зелената енергия за домакинствата

Снимка: Fb/За Земята

Екологично Сдружение "За Земята" провежда шесто издание на международната онлайн конференция "Чиста енергия за хората". Тя поставя акцент върху възможността домакинствата, етажната собственост и общините да планират и финансират въвеждането на чисто отопление. Участниците обръщат специално внимание на решения, които включват сградно обновяване, термопомпи и слънчева енергия. Ще бъде разгледано и бъдещето на централното отопление и охлаждане чрез различни форми на участие на ниво община, райони и собственици. Подробности по темата пред Радио София разказа Генади Кондарев, един от организаторите на конференцията.

Според експерти страната ни е с най-голям брой на енергийно бедни домакинства, а българската енергийна икономика е 3.5 пъти по-енергийно интензивна, спрямо европейските нива. По думите на Кондарев няма едно решение за всичките проблеми, а има микс от решения, чието прилагане трябва да започне. Това на първо място е спестяването на енергията от домакинствата и на второ място всичката активна енергия да бъде покривана от възобновяеми енергийни източници.

"Конференцията започна като съвсем малко събитие през 2018 година покрай прощръпулника на програмите, които бяха за подмяна на стари и неефективни отоплителни уреди в България. Сега вече темата за екологично устойчиво и декарбонизирано отопление започва да се превръща във водеща тема в цяла Европа", посочи Кондарев. Според думите му сградите консумират голяма част от енергията, която ние потребяваме. Отоплението и подгряването на битова гореща вода се превръща в едно перо, което от една страна е един от най-големите консуматори на енергия, а от друга страна решаването му води до решаване на други проблеми. Някои от тях са енергийната бедност, намаляване на енергийната интензивност на икономиката и създаване на работни места.

Той отбеляза, че финансирането, което може да задвижи процесите по решаване на проблемите не е малко, но доста неща в палитрата липсват:

"В България например нямаме достъп до финансови инструменти. Решенията, които се предлагат са представени от един размер за повечето домакинства, поне тези, които са подпомогнати от публичните програми. Постепенно се върви към научаване на уроци и преход отвъд тези неща. Средства има, надявам се да ги използваме разумно през следващите години".

Кондарев заяви, че по новата програма Околна среда са предвидени над 400 млн. лв., а по Плана за възстановяване и устойчивост има решения свързани със сградното обновяване за над 1 млрд. лв. На конференцията е поставен и проблемът с липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка свързана с модерните технологии във ВЕИ и отоплението.

"По отношение на първоначалните инвестиции това винаги е проблем, но когато става въпрос за програми в България, тежестта не винаги е поставена върху домакинствата, защото грантовата компонента или е 100% или е много голяма. Поне програмите, които напоследък се задвижваха не предполагаха домакинствата да направят някаква много сериозна предварителна инвестиция, която след това да възстановят. По-скоро общините поемаха този риск. Този подход трябва да се диверсифицира. Първо - не е хубаво да имаме 100% грантове, освен може би на най-енергийно бедните домакинства. Но оттам на сетне трябва да се предостави възможност над този праг, домакинствата със средни доходи да бъдат подпомагани, които могат да добавят нещо от себе си, да кандидатстват за заеми, да получат гаранции и също така да си осигурят едни доста по-сериозни системи и инвестиции", посочи Кондарев.

По думите му утрешният ден, 28.04.2023 г. на събитието е посветен на декарбонизацията на топлофикациите. Той заяви, че топлофикационни дружества, които все още са държавна или общинска собственост могат да бъдат реформирани с политическо решение, тъй като не се нуждаят от специални преговори с частни партньори, които ги стопанисват.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите: "Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с..

публикувано на 12.05.24 в 11:44

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45