На 4 май 2023 г. се навършиха 80 години от рождението на една от най-харизматичните и светли личности в българския спорт - футболистът Георги Аспарухов-Гунди.
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ покани двама специални гости, които влагат много енергия през годината, за да свързват “левскарската“ идея с децата, с подрастващите, както и с чисто човешката идея – Ивайло Кючуков и Райчин Генов. Те са автори на книгата „Като Гунди“, която излезе през 2018 година. Тяхна е й поредицата „Разкажи ми за…“ с първата книжка – „Разкажи ми за...Левски“.
Датата 4 май през годините и до днес. Жив ли е образът на Гунди?
Георги Аспарухов е символ на цяло едно поколение и неговия образ не само е жив, но с годините ще се надгражда, категоричен е Райчин Генов, правейки паралел с образа на Левски.
"За нас, левскарите, Гунди не е просто легенда, той не може да бъде побран в тази дума, той изобилства от човешки ценности", допълва Ивайло Кючуков.
"Дори без да осъзнава, той е задавал стандарт за професионализъм, човечност и скромност, бидейки обожаван от цяла България", казва още той.
Родната къща на Гунди се намира на ул. “Братя Пешеви“ в столичния квартал “Слатина“.
Подготвя се мемориален комплекс недалеч от родната къща на Гунди, който по план трябва да бъде открит след месец.
Как младите хора възприемат личността на Гунди?
„Книгата за Гунди я представихме в много училища, като нашата цел е била не толкова да фокусираме Гунди като символ на левскарството – ние отиваме при деца и те трябва да получат ясни послания – защо този човек е останал в историята, защо се е превърнал в легенда, защо е обичан от всички – респективно какви трябва да бъдат те в ежедневието си, показвайки как се е държал като дете. Просто те да знаят, че когато са на определена възраст, могат да бъдат като него – да бъдат смислени, изпълнителни, да не се предават“, твърдят двамата автори.
Мечтата на Гунди след като завърши спортната му кариера е била да бъде учител - факт, който предизвиква у малките учудване и любопитство.
4 май е един от дните, когато трябва да си спомняме за него.
Чуйте още от интересния разговор на Боян Бочев с двамата събеседници.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..