Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършиха се 80 години от рождението на Георги Аспарухов-Гунди

Авторите на книгата "Като Гунди" в "Добър вечер, София"

На 4 май 2023 г. се навършиха 80 години от рождението на една от най-харизматичните и светли личности в българския спорт - футболистът Георги Аспарухов-Гунди.

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ покани двама специални гости, които влагат много енергия през годината, за да свързват “левскарската“ идея с децата, с подрастващите, както и с чисто човешката идея – Ивайло Кючуков и Райчин Генов. Те са автори на книгата „Като Гунди“, която излезе през 2018 година. Тяхна е й поредицата „Разкажи ми за…“ с първата книжка – „Разкажи ми за...Левски“.

Датата 4 май през годините и до днес. Жив ли е образът на Гунди?

Георги Аспарухов е символ на цяло едно поколение и неговия образ не само е жив, но с годините ще се надгражда, категоричен е Райчин Генов, правейки паралел с образа на Левски.

"За нас, левскарите, Гунди не е просто легенда, той не може да бъде побран в тази дума, той изобилства от човешки ценности", допълва Ивайло Кючуков. 

"Дори без да осъзнава, той е задавал стандарт за професионализъм, човечност и скромност, бидейки обожаван от цяла България", казва още той.

Родната къща на Гунди се намира на ул. “Братя Пешеви“ в столичния квартал “Слатина“.

Подготвя се мемориален комплекс недалеч от родната къща на Гунди, който по план трябва да бъде открит след месец.

Как младите хора възприемат личността на Гунди?

„Книгата за Гунди я представихме в много училища, като нашата цел е била не толкова да фокусираме Гунди като символ на левскарството – ние отиваме при деца и те трябва да получат ясни послания – защо този човек е останал в историята, защо се е превърнал в легенда, защо е обичан от всички – респективно какви трябва да бъдат те в ежедневието си, показвайки как се е държал като дете. Просто те да знаят, че когато са на определена възраст, могат да бъдат като него – да бъдат смислени, изпълнителни, да не се предават“, твърдят двамата автори.

Мечтата на Гунди след като завърши спортната му кариера е била да бъде учител - факт, който предизвиква у малките учудване и любопитство.

4 май е един от дните, когато трябва да си спомняме за него.


Чуйте още от интересния разговор на Боян Бочев с двамата събеседници.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Топло, но дъждовно начало на седмицата

Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 05.05.25 в 06:23
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55