Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършиха се 80 години от рождението на Георги Аспарухов-Гунди

Авторите на книгата "Като Гунди" в "Добър вечер, София"

На 4 май 2023 г. се навършиха 80 години от рождението на една от най-харизматичните и светли личности в българския спорт - футболистът Георги Аспарухов-Гунди.

Екипът на предаването „Добър вечер, София“ покани двама специални гости, които влагат много енергия през годината, за да свързват “левскарската“ идея с децата, с подрастващите, както и с чисто човешката идея – Ивайло Кючуков и Райчин Генов. Те са автори на книгата „Като Гунди“, която излезе през 2018 година. Тяхна е й поредицата „Разкажи ми за…“ с първата книжка – „Разкажи ми за...Левски“.

Датата 4 май през годините и до днес. Жив ли е образът на Гунди?

Георги Аспарухов е символ на цяло едно поколение и неговия образ не само е жив, но с годините ще се надгражда, категоричен е Райчин Генов, правейки паралел с образа на Левски.

"За нас, левскарите, Гунди не е просто легенда, той не може да бъде побран в тази дума, той изобилства от човешки ценности", допълва Ивайло Кючуков. 

"Дори без да осъзнава, той е задавал стандарт за професионализъм, човечност и скромност, бидейки обожаван от цяла България", казва още той.

Родната къща на Гунди се намира на ул. “Братя Пешеви“ в столичния квартал “Слатина“.

Подготвя се мемориален комплекс недалеч от родната къща на Гунди, който по план трябва да бъде открит след месец.

Как младите хора възприемат личността на Гунди?

„Книгата за Гунди я представихме в много училища, като нашата цел е била не толкова да фокусираме Гунди като символ на левскарството – ние отиваме при деца и те трябва да получат ясни послания – защо този човек е останал в историята, защо се е превърнал в легенда, защо е обичан от всички – респективно какви трябва да бъдат те в ежедневието си, показвайки как се е държал като дете. Просто те да знаят, че когато са на определена възраст, могат да бъдат като него – да бъдат смислени, изпълнителни, да не се предават“, твърдят двамата автори.

Мечтата на Гунди след като завърши спортната му кариера е била да бъде учител - факт, който предизвиква у малките учудване и любопитство.

4 май е един от дните, когато трябва да си спомняме за него.


Чуйте още от интересния разговор на Боян Бочев с двамата събеседници.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяка година успяваме да докараме нови почитатели

Мариана Карпатова представя поредния шести фестивал " Неотъпкана пътека " и детския лагер преди него: "Свързана съм с фестивала от самото начало. Израснала съм там. От 2018 съм част от инициативната група, до Лора Чекоратова. Районът ни е толкова прекрасен, всички колеги, част от фестивала, са влюбени в Ковачевица и Гоце Делчев. Мястото никога не..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Николай Ламбрев-Михайловски

Пиша, защото мълча

Театралът Николай Ламбрев-Михайловски за четвъртата си книга "Безсънни треви": "Видях се в 4 огледала след анализа на първата ми книга от Михаил Неделчев. Митко Новков представи сега втората. Вяра, надежда, благодарност, надежда, обичана, мечта, сънища, деца, смърт. Пиша, защото мълча. Това са едни по-дълги или по-къси стихотворения. Започнах с..

публикувано на 16.06.24 в 11:12

Общуването с Джейкъб Колиър е страшно лесно

"Мистерията на българските гласове" с Джейкъб Колиър в НДК НА 11 юли OT 20 ч. - подробности от Бояна Бункова: "Това бе дълъг процес. Беше изразил желание за колаборация още в 2019. В началото на 2020 му писах и получих веднага отговор. Идеята започна от съвместни записи, но те ще са в деня след концерта. На самия концерт ще има и нови произведения на..

публикувано на 16.06.24 в 10:25

Историята оживява - професор Иван Дуйчев

Мъдрите хора казват “Познаването на историята е ключът към доброто бъдеще за един народ.”  А когато говорим за българската история през вековете, има една личност, която излъчва светлина в тъмата и ни дава самочувствие. Тази личност е професор Иван Дуйчев.  За неговите живот и работа ще ни сподели друг дългогодишен учен, филолог, експерт в..

обновено на 16.06.24 в 09:10
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30