Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласът на благотворителността или как май може да е Коледа

Снимка: fb/Един процент промяна

„Един процент промяна“ е организация, която обединява хора в България, които искат да даряват периодично средства - около 1% от техния месечен доход. Със събраната сума, всеки месец се реализират различни каузи от целия социален спектър. Тази година организацията навършва 7 години от създаването си.

Пред Радио София Ефтим Ефтимов и Веселина Владова от „Един процент промяна“ разказаха, че българите са по-склонни да даряват около Коледа.

„По статистика, в България много голям процент от даренията на годишна база се случват в последните 10 дни на декември и около Коледа. Това се дължи на няколко неща. Основно бих казал, че е чисто народопсихология - със семействата си сме по-добри, замисляме се за разни неща“, каза Ефтим Ефтимов.

За да насърчат добортворчеството в България, от организацията инициират кампанията „Май е Коледа“.

„Искаме да намигнем на хората, да се опитаме да ги накараме да се почувстват все едно е Коледа, да се замислят, че могат да бъдат добри и че трябва и могат да се замислят за това да отделят все пак някаква малка сума от доходите си, за да се помогне на някой друг. И това с коледни елементи, които всъщност не са характерни за момента“, добави Веселина Владова.

От организацията акцентират на коледния дух с коледна музика, коледни бургери и снимки през месец май с коледни пуловери и елхи в нетипични места, като търговски обекти или софийското метро.

„Един процент промяна“ дава лесен модел за дарителство в България. Но като цяло голямата цел всъщност е да се популяризира като цяло дарителството и добротворчеството“.

Кампанията продължава до края на месеца, а зад каузата застават и известни актьори, музиканти, спортисти и диамантените момичета, споделиха Ефтим Ефтимов и Веселина Владова. Те добавиха, че доброволството и добротворчеството могат да бъдат под формата на отделено време, подкрепа към някого или отделяне на определена сума от месечния доход.

Българите са на едно от челните места в Европа, които декларират, че са готови да отделят време за добротворчество.

Ефтим Ефтимов и Веселина Владова добавиха, че всеки месец каузата на организацията е различна, като през май те помагат на социалното предприятие „Чудната градина“ в Добрич. Там работят 16 младежи с интелектуални затруднения и още 6 души с физически увреждания.

„Всъщност това социално предприятие, тази чудна градина, стартира преди година и половина с 4 декара. И започват да произвеждат зеленчуци - основно зеленчукова градина, цветя, разсад. Вече в града са доста известни, пазаруват от тях. Общината вижда какво добро се случва там и им даряват още 14 декара. В момента градината разполага с 18 декара и има спешна нужда да бъдат оборудвани със специализирана техника, за да могат да обработват тези 18 декара, тъй като не са малък екип“.

Към момента е събрана половината сума, която е нужна на „Чудната градина“ – 8 800 лева, при необходими 17 364 лева.

Всеки, който иска може да помогне като влезе в страницата на „Един процент промяна“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20